Bangkok, Wat Pho ja Grand Palace

Grand Palace guardians

Wat Aruni templist teisele poole jõge jäävad vaatamisväärsused Wat Pho ja Grand Palace. Otsustasin needki üle vaadata ja soovitan seda kogemust kõigile. Pildistamist ja imetlemist jätkub tundideks või isegi terveks päevaks.

Järgmine templikülastus Bangkokis – Wat Pho ehk “Lamava Buddha tempel”

Templeid ja Buddha kujusid on Taimaal tõesti tuhandeid.

Wat Pho, mis on Bangkoki vanimaid ja suurimaid templikomplekse ning asub Phra Nakon tänaval, lummas mind  täielikult. Tempel pärinevat 16.sajandist ja templikompleksi ümberehitusega olevat  jälle tegelenud Chakri dünastiast pärinev kuningas Rama I. Hiljem renoveeris seda kuningas Rama III.

Wat Pho

Wat Pho templikompleks

Wat Pho templikompleksist sai Taimaa esimene ülikool, kus jagati teadmisi Tai traditsioonilise meditsiini, budismi ja ajaloo kohta. Maalid, seinamaalingud ja marmortahvlid hinnalise tarkusega on siiani säilinud. Templi lähedal asuv Wat Pho Tai Traditsioonilise Meditsiini ja Massaaži Kool on maailmas kõrgelt hinnatud tänapäevani.

Templi hoovis oli palju kujusid erinevates Tai jooga poosides.

 

Kõiki neid torne ja kaunistusi, kulda ja karda oleks võinud imetlema jäädagi. Templites viibides oli eriliselt hea tunne ja lisaks ka mõnus jahedus.

Wat Pho, pikema nimega  Wat Phra Chetuphon Wimon Mangkhalaram Rajwaramahawihan, on kuulus seal asuva hiigelsuure Lamava Buddha poolest. Pole parata, mulle väga meeldivad iidsed sanskriti juurtega sõnad!

Wat Pho Reclining Buddha

Järgneval pildil on näha ka Lamava Buddha pärlmutri ja pühade märkidega kaunistatud jalatallad. Sümbolitega ruudukesi pidavat mõlemal tallal olema 108 ja talla keskel asuv ring tähistab energiakeskust. Tõesti, oli see vast vaatepilt ja hiiglane ise olevat 46 meetrit pikk!

Grand Palace

Bangkoki südames asub Grand Palace ehk Suure Palee hoonetekompleks. See on olnud Siiami (hilisem Tai) kuningate elukoht aastatel 1782-1925. Paleekompleksi rajaja oli taas kuningas Rama I. Grand Palace on Taimaal  ülipopulaarne vaatamisväärsus, mida ametlikeks üritusteks siiani kasutatakse. Soovitan kindlasti külastada, hoonete ja aedade imetlemist ning pildistamist jätkub terveks päevaks! Nõuded riietusele on samad nagu templites ja saronge saab lähedalasuvatest poekestest osta.

Grand Palace gardens

Grand Palace buildings

Grand Palace ja Smaragd Buddha

Otsi üles ka ülimalt austatud Smaragd Buddha, mis on peidus Grand Palace territooriumil asuvas templis Wat Phra Kaew. Smaragd Buddha tempel ehk pikema nimega Wat Phra Sri Rattana Satsadaram on Taimaa tähtsamaid budistlikke templeid. Roheline mediteeriv Smaragd Buddha ehk Phra Putta Maha Mani Ratana Patimakorn pärineb 15.sajandist ja on tegelikult küll valmistatud nefriidist ja küllalt väike.

Taimaal armastataksegi väga pikki nimesid, õnneks on igapäevaselt kasutusel lühemad (ja mõnevõrra erinevad) hüüdnimed.

Maailmas on väga palju asju, mida mul kunagi vaja ei lähe

Kui templid jälle külastajatele uksed sulgesid, avastasin kaubanduskeskuse Central World esimeselt korruselt rahvusvahelise heategevusliku turu. Väga paljudest riikidest oli kohale toodud väga palju erinevat kaupa. Nii palju on maailmas asju, mida mul kunagi vaja ei lähe.

Ülejäänud võib-olla kaheksal korrusel võis imetleda selliste kuulsuste nagu Gucci, Lagerfeld ja kõik teised, kallist ja omapärast kraami.

Ostsin esimese korruse turult paki duriani, mis on see kuulus haisuvili, mida ei tohi ühistransporti ega hotelli viia. Pakis oli freeze dried durian, mis ei levitanud mingit haisu, kuigi vaatamata sellele oli vili mitmesse fooliumisse pakitud. Avasin paki igaks juhuks ülimalt ettevaatlikult. Durianipuu vili ise on suur ja ogalise kestaga ning pidavat olema hea maitsega.  Sellisel purukuival kujul pakis oligi see maitsev, tundus nagu veidi ananassi meenutavat.

Turul müüdi selliseid duriane:

durian

Ja on kogemusi, mida läheb väga vaja

Reisil olles meenus taas, kui hallid võivad tavaelu hetked mõnikord olla ja milline inimeste ja naeratuste puudus on tekkinud väljaspool Aasiat. Seda ei taipagi, kui eemalt ei vaata. Aasias oli vaateväljas ülipalju erinevusi korraga, mis tundus  kõik nii loomulik, ja kogu elu kulges hoogsas liikumises. Kohati tundus Bangkok nagu ülieuroopalik Euroopa ja samas kohati nii ülemõistuse sürrealistlik, et ükski kodune asi ei tulnud mõttessegi.

Kergesti tekkis tunne, justkui ma elakski siin – ja eriti templites. Headus, soojus, naeratused ja templites tekkinud kodutunne on mälestused, mida mul läheb edaspidi kindlasti vaja.

Annika tervitab Bangkokist

Tervist, armsad! Neile, kes arvasid, et siin on puhas loodus – päris nii see ei ole, Bangkok ikkagi. Mõned kohalikud käivad näomaskidega. Kõik need eluvormid, mis siin miljonite inimeste vahel levida võivad, lisaks tossab neli-viis rida autosid ka üksjagu. No ja kuumas tahavad väga paljud asjad haisema minna. Tänavatoit on kirjeldamatult põnev, kui pole ise näinud.

Bangkokis on inimesi nagu sipelgaid sipelgapesas. Voolad lihtsalt inimjões kaasa, nagu üks piisk. Igaüks peaks saama sellise kogemuse, et näha kui väga palju väga erinevaid inimesi on olemas. Ühesõnaga, kui võrrelda minu eelnevate töökohtadega, on minul siin väga hea, kerge hingata ja kõik tundub väga rahulik ja puhas.

Ja kõigile võib vastu naeratada.

Kui ma ärkan hommikul vara ja jõuan järgmisele lennule, siis kolistan Aasias edasi ja kirjutan sellest  järgmises loos.

Oota järgmist lugu ja loe läbi reisikirja eelmised osad:

Bangkok ja täitunud unistus

Bangkok, Wat Arun ja Wat Traimit