Valaste juga ja Ida-Virumaa matkarajad

Jätkan oma sügisese Ida-Virumaa seiklusreisi kirjeldamist. Järgmisel septembrikuu päeval, peale hommikusööki Kohtla-Järve Alexi hotellis, võtsime suuna mere poole. Millised näevad välja Valaste juga, Ontika pankrannik, Saka mõisapargi ja Toila Oru pargi matkarajad sügisel, saate kohe oma silmaga näha.

Eelmises loos saite vaadata Eesti Kaevandusmuuseumi maa-aluseid tunneleid, Kõige Koledamat Metsa ja öist Kohtla-Järve kesklinna. Mis reis see aga ilma meretuult nuusutamata on. Ontika pankrannik koos Valaste joaga on alati väärt, et neile uuesti pilk peale heita.

Ida-Virumaal Toila vallas asub huvitavaid matkaradu

Alustasime Saka mõisapargist. Saka Klindimõisa matkarada algabki Saka mõisa juurest. Raja pikkus olevat 2 km ja see viib mere äärde. Siin saab jalutada metsas ja pankrannikul, kus asub kuulus Balti klindi kaldapealne.

Meri ja eksootiliste taimede rägastik! Nagu kaugel väljamaal.

Kambriumi liivakivi olevat 350 miljonit aastat vana.

Saka mõisa matkarajast mööda kaldapealset edasi jäävad Ontika matkarajad. Seejärel tuleb Valaste matka- ja õpperada ning edasi juba Toila-Martsa matkarajad, kuulus Toila Oru park ja sealsed rajad. Rannikul kulgeb ka jupike Penijõe-Aegviidu-Kauksi matkateest.

Valaste matka- ja õpperada on tuntud oma treppide poolest

Ontika maastikukaitsealal asuv Valaste matkarada olevat 1,5 km pikk, aga annab võimaluse end proovile panna mööda treppe üles-alla ronides. Laskumist olevat umbes 55 meetrit. Sellise trampimisega saab naha kenasti soojaks.

Matkarajal näeb metsa, infotahvleid, laudteed, pankrannikut ja merd. Eelmise korraga võrreldes oli siin midagi teisiti – seekord oli juga täielikult puudu.

Valaste joast olen ka varem kirjutanud: Pööoripäeva aja ilu: Ontika pank ja Valaste juga

Kiviparadiis rannas oli alles. Klassikalised merevaated.

Teised rõõmustasid auguga kivide leidmise üle, aga mina ei suutnud kuidagiviisi ühtegi avastada. Viimaks teatasin, et kui auguga kivid toovad õnne, siis kui on teada, et mul järgmine reis õnnestub, palun mulle otsekohe auguga kivi! Vaatasin oma jalgade ette ja seal see kivi oligi! Küsisin veel kaks küsimust plaanitud reisi kohta, muuhulgas seda, millised sihtkohad peaks valima, ja leidsin veel kaks auguga kivi. Lugege mu reisikirja ja võite näha, et selle reisiga kulges tõesti kõik suurepäraselt. Just nii, nagu kivid ütlesid. Reisikiri algab siin: Ttreviso tiramisu. Alustan taas Itaaliast. 1. osa

Toila Oru pargi matkarajad

Edasi läksime Toila Oru pargi matkaradasid uurima.

Hõbeallika koobas.

Minule meeldib niisugune džungel hoopis rohkem kui järgmisel fotol kujutatud sirgjooneline aed. Ärge minule aiakujundust tulge tegema. Need siin on aga peaaegu et palmid juba. Palme võib alati olla.

Toila Oru park.

Ja siis Jõhvi kaudu koduteele. Jõhvi jõhvikad.

Tänan, et jõudsite sellegi loo ära oodata, kuigi avaldamisega läks nii hulk aega! Kogesin taas, et Ida-Virumaal on huvitav loodus ja mõnusad matkateed. Ja muidugi meri! Avastamist on siin pikemaks ajaks. Vahva, kui avastusretkega liituvad ka head sõbrad. Hoidke teiegi ikka aeg-ajalt metsa poole!

Ida-Virumaa reisikirja eelmine osa asub siin: Kaevandusmuuseum, karjääriredel ja öine Kohtla-Järve