Miks kevadine pööripäev ei ole üks tavaline kolmapäev

pööripäev allikatel

Järjekordne  pööripäev on peagi saabumas ja esimestele kevadlilledele äratuskell juba helisenud. Tuleb harjuda mõttega, et kevad on see, mis kräunub välisukse taga, vuliseb tasapisi keldrisse ja siutsub põõsaste okstel. Hakkasin meenutama eredaimaid hetki eelnenud pööripäevadest ja pööriöödest ning seda siia ka kirja panema.

Tuletades meelde, kus, kellega koos ja kuidas ma pööripäevi olen tähistanud, tundub, et elu jooksul on ikka üht-teist põnevat tehtud. Mälestustega kipubki nii olema, et parimad maitse- ja tundenüansid tekivad neile laagerdudes.

Mida kevadine pööripäev endaga kaasa võib tuua?

Ma arvan, et pööripäev on aeg, mis kuulub eriti naistele. Naine peab aeg-ajalt olema pöörane nagu kevad. Peab pöörlema tantsus, valguses ja sõnulseletamatuses. Pööripäev on aeg kasutada ja nautida oma väge, oskusi ja iseolemist.  Aeg olla loodusega koos, tunda end vaimustunult, inspireeritult ja leida üles elurõõm, aeg märgata sise- ja välisilma.

sild üle jõe Bulgaarias

Kevadine pööripäev toob uusi algusi ja võimalusi ning annab eesmärkide saavutamiseks ka energia ja tugevuse. Kevad ju sünnitab uut elu ja kevade enda sündi on samuti põnev märgata. See on aeg, mis soodustab kasvu nii füüsilises kui ka spirituaalses plaanis.

Kevadine pööripäev pole kindlasti mitte lihtsalt üks tavaline kolmapäev või neljapäev, mille parema meelega maha tahaks magada. Seda suure väega täidetud aega on mõttekas enese jaoks hästi kasutada.

Suurenev päikesevalgus lülitab linnukoori sisse ja ergutab loomi talvekasukat suvise vastu vahetama. Kevad tekitab ka inimestes vajaduse vahetada garderoobi, aga ka  mõtteid ja vaatenurki. Vanarahva tarkus ütleb tabavalt, et värskeid kevadlilli nähes ei mõtle enam keegi tunamullusele lumele.

Millised on olnud minu põnevamad pööripäeva-kogemused?

Minu jaoks on ühed meeldejäävaimad pööripäevade ja pööriööde kogemused seotud allikate juures viibimisega. Allikad on isegi üdini müstilised ja  taolise väeka aja mööda saatmine nende läheduses on mälestus kogu eluks. Eriti põnev on muidugi looduse kuulatamine öösel. Tee proovi ja saad teada, millest ma räägin! Loodus on üldse kindlalt parem koht unustamatute kogemuste püüdmiseks  kui näiteks mõni kaubanduskeskus või kontor.

allikas peegelduvad puud

Pööripäevasuplus kevade tervituseks pahiseva kose Momin Skok all ja kanjonis, kuristiku serval, jalutamine tuleb samuti eredalt meelde. Teadagi, et külma veega karastamine muudab järgneva päeva eriliselt soojaks ja kirkaks. Sellest mälestusest olen kirjutanud Bulgaaria reisikirjas.

Lõkketuli on samuti energeetiliselt vägeva aja juurde kuuluv komponent. Lõkke vaatamine puhastab, soojendab ja annab elujõudu. Lõkkesse võib visata ka mõttes näiteks emotsioone või probleeme, millest on soov vabaneda. Need võib aga kirjutada ka paberile, millega siis tuld toita. Sisemise tule ja lõkketule loost leiad veel lihtsa stressi maandamise harjutuse.

Ja miskipärast tahetakse alati lõkke ümber tantsida.

Peale looduse saab väge koguda loomulikult ka linnakividel. Erilistena mõjuvad mulle joogatunnid, mis on sattunud ajale, kus need algavad näiteks sügisel, aga lõppevad hoopis talvel. Vahepeal on planeedid lihtsalt oma rada liikunud ja aastaaja ära muutnud. Varsti on taas üks joogatund peaaegu talve ja kevade käesurumise hetke tunnistaja, kuigi, tõsi küll, kevad hilineb joogamatile seekord paari tunniga.

Tee seda ise: loo maagiat!

Aastaajad vahelduvad ja loodus muutub, lumest saab vesi, eilsest rohuliblest avaneb homme märtsikellukese õis. Ongi aeg tunnustada elementide maa, vesi, tuli ja õhk igaveset ringtantsu, tegeledes kristallide, allikavee, küünalde ja viirukitega (näiteks palo santo). Ja otsida välja  oma isiklikud väeesemed.

allikast saab jõgi

Pööripäevade ajal on väge ka soovide täitumiseks rohkem ja neil on suurem tõenäosus universumi kõrvu jõuda. Seega on nutikas mõelda oma soovid hoolikalt läbi ja väljendada neid konkreetselt. Soovidega on nii nagu lendu lastud hiina laternatega: sa ei saa neid enam tagasi tuua. Ühel hetkel võivad need alla kukkuda ja metsa põlema süüdata. Ole hoolikas!

Väekal ajal on kasulik pühendada erilist tähelepanu iseendale ja oma kodule, luues ilu ja harmooniat. Väljenda oma unistusi lauldes, tantsides,  joonistades või kirjutades – nii nagu sulle meeldib. Kõige tähtsam on sinu kavatsus. See, millele tähelepanu pöörad ja millele jätad pööramata. Just, jäta mure ja süütunne tähelepanust ilma.

Kes ei tahaks värskeid lilli vaasi tuua või vähemalt tolmuseid ja väsinud toataimi pesta ja ümber istutada!  Võib-olla saad näpud korrakski aiamulda või lillepotti pista ja ennast maaga ühenduses tunda. Tunda, kuidas elujõud lausa säriseb! Võib-olla tahad koguni ette võtta käigu botaanikaaeda! (Kes nüüd üritab väita, et mis ma neid kuivanud kõrsi praegu vahin, siis kasvuhoonetes on troopilised taimed täies džungli-ilus.)

Kevad on seemnete külvamise aeg. Külva seemned lillepotti aknalauale või pane söödavaid seemneid (näiteks mungube) idanema. Kaasa ka lapsed sellesse põnevasse tegevusse ja õpeta neile midagi uut taimede kohta.

Ära külva negatiivsuse seemneid. Unusta mõtted laadis: “ma pole seda väärt”, “ma ei saa hakkama” ja “minuga nii ei juhtu”. Tänutunne mõjub unistustele nagu päike ja vesi taimeseemnetele. Kasvata ka oma soove ja unistusi hästi, armastuse ja tänutundega!

Juturing naistele

Korraldan ka naistele pühendatud vestlusringi, et üheskoos arutleda, mida see väekas aeg võimaldab ja kuidas värsked ideed oma elus juurduma panna. Aga ka selgeks mõelda, mida keegi oma ellu üldse luua tahaks.

Mida tähendab õnn just sinu jaoks?

kevadlilled