Taas Porto ja Gaia, Portugal. 6. osa

Nagu mu eelmistest Portugali lugudest (Porto ja Faro kohta näiteks) võib-olla mäletate, siis mulle siin väga meeldib. Mõtlesin ka seekord siin mõne päeva veeta, et Porto, Gaia ja Matosinhos taas üle vaadata. Kui kusagile mitmendat korda satud, tekib heldimuse tunne, et näe, siin pingil ma ükskord istusin ja see maja seal on ikka samasugune. Ja nii edasi. Heietad vaikselt mälestusi. Kohe aga saate uusi fotosid näha.

Öömaja lennujaama lähedal

Porto lennujaama lähedal asub AirPorto Hostel. Lennujaamast jõuab sinna jalutades 15 minutiga. Nii et kui saabud Portosse hilja öösel või lahkud varahommikul, see on ideaalne ja odav variant mõned tunnid puhata. Nii juhtuski, et ma natuke sörkisin oma punase seljakotiga Portugalis peale keskööd ringi, et minu järel väga ootama ei peaks, sest lend hilines.

Hostelis on narivoodid, aga kõik väga puhas ja viisakas ning hommikul pakitakse juustusai teele kaasa. Reisisellid katsuvad püüdlikult hästi vaikselt öö läbi oma asju pakkida, aga teadagi, kuidas püüdlikult vaikuse hoidmine käib. Kolksud ja krabinad on ülihästi kuulda. Hoidsin naeru kinni. Olin siin eelmine kord ka, nii et kõik juba tuttav.

Lennujaamadest veel, et igaüks, kes arvab, et tema või teiste välimus ei ole ideaalne või et ta perekond on veider, peaks veetma mõne aja lennujaamades inimesi vaadates. Kõik oma veidrused hakkavad tunduma tavalised. Lennujaamades näeb kogu maailmast saabunud inimesi ja igaüks neist on isemoodi väljanägemise ja käitumisega. Ja kõik mahuvad rahulikult sama lennuki istmetele. Maailm on väga kirev, kui natuke ringi vaadata.

Matosinhos Atlandi ookeani kaldal meelitab surfareid

Matosinhos asub Atlandi ookeani kaldal, kohe Porto külje all. Broneerisin siia järgmise öömaja, et rannas jalutada ja siit on ka väga lihtne metrooga sõita nii lennujaama, Porto kesklinna kui ka Portost põhjapoole välja. Matosinhos on sadama- ja mereandide linn, mis tõmbab muidugi oma suure liivaranna ja ookeanilainetega turiste ligi. Öömajas, kus peatusin (jälle narivoodid ja selle tõttu ka rohkem inimestega suhtlemist), rääkis üks noormees, et oli siia ainult surfamise pärast tulnud. Kellegi kalipso kuivas tõesti vannitoas. Hommikul oli rannas laste surfikool, peanupud ja surfilauad paistsid laintest.

Nende narivooditega tubadega võib juhtuda, et keegi ajab numbrid segamini ja kolib lihtsalt sinu voodisse. Nii aga saabki inimestega suhelda ja pole midagi hullu, kui vahetad voodid lihtsalt ära. Selle eest aidatakse sul näiteks elektripliit tööle saada ja laenatakse soola. Igaüks küpsetab õhtul endale köögis süüa. Selline peretunne hakkab tekkima.

Mõnikord on tee püsti ees.

Portugali mandriosas oli ilm hoopis jahedam kui päikeselisel Madeiral

Jah, ilm oli jahedam. Kohati lajatasid vihmahood, aga siis kuivatas päike jälle riided ära. Ja Madeira eksootilisi vilju enam eriti ei müüdud. Ainult mõned üksikud. Reisiselle oli aga igal pool ülipalju, täpselt nagu saarelgi. Livraria Lello raamatukaupluse ees lookles ülipikk järjekord, nii et päris hea, et see eelmine kord ära sai nähtud. Porto vanalinn ikka klassikaline.

 

Teate küll ühest mu eelmisest Portugali loost, mis need on? Ikka pastel de natad.

Gaia ja portveinid

Ma mõtlesin, et seekord ma enam teisele poole Douro jõge, s.t. Gaia poole peale, ei hakka minema. Eelmine kord juba käisin. Aga kus sa saad. Üle silla on ikka kena jalutada ja varsti olingi kohal.

Vila Nova de Gaia on portveiniparadiis ja jälle mõtlesin, et seekord ei hakka proovima. Aga kus. Igal pool käib toodangu degusteerimine. Üks tänavamuusik laulis mu lemmiklaule.

Gaia Douro jõe sillalt vaadates.

 

Ilus jalutada.

Edasi Dublinisse

Dublini lennujaamas veetsin järjekordse öö, et hommikul Tallinna poole edasi lennata. Dublini lennujaamas on tegelikult palju kohti, kus toolidel istuda või maas pikutada, kui midagi külje alla on panna. Väga mugav. Toidukohad tehti ka juba varahommikul lahti. Kui eelmisel korral reisisid mitmed oma koertega, siis seekord magas lennujaamas must kass koos ühe tüdrukuga. Kass oli suures läbipaistvate seintega kandekotis ja paistis üsna rahulolev. Hommikul võttis tüdruk koti selga ja läks lennule. Kui kass saab rahulikult reisida, siis tähendab, see on kõigi jaoks võimalik.

Suur tänu kõigile, kes mu lugusid loevad ja tänu sünnipäevaks saadud reisi eest! Parim sünnipäev, mida endale tahta! Loodan, et andsin kellelegi inspiratsioonisädeme.

Kuhu järgmiseks?

Reisikirja eelmised osad:

Madeira: saabumine Atlandi ookeani saarele. 1. osa

Madeira: mäed ja aiad keset ookeani. 2. osa

Madeira: Porto Moniz lääne pool. 3. osa

Madeira: Pico do Arieiro ja idapool. 4. osa

Madeira: Santa Cruz teel lennujaama. 5. osa