Haapsalu kaunid päikeseloojangud ja Tohi džinn

Haapsalu oli ühel suveõhtul eriti mõnusalt sume ja kauneid päikeseloojangu-vaateid pakkuv ning tekitas ahh-ma-tulen-siia-elama-tunde. Juba eelmisel aastal tekkis mul tõmme Haapsalu poole ja kahtlemata rõõmustasin, kui jälle mere äärde sain. Lähme vaatame nüüd koos selles puust majadega linnas veidi ringi. 

Minu üksi-reiside plaanid jõuavad ikka ja jälle sinnamaani, et satun ägedasse seltskonda, ekskursioonile või giidituurile. Nii ka seekord. Kõik need asjad koos. Giidiga Haapsalu ilu ja ajalugu avastada oli aga väga huvitav. Hakkasin teile üles kirjutama, mida ma kuulsin, aga ega seda ümber jutustada ei oskagi. Eriti ma ei mäleta aastaarve. Nii et peate ikka ise selle tuuri ette võtma. Pilte aga saate vaadata küll.

Minge kindlasti Haapsalu promenaadile jalutama!

Promenaadil jalutades võib näha tõeliselt kauneid vaatepilte. Mõelda, et siin kõndis kunagi ka Nikolai Roerich. Samuti helilooja Pjotr Tšaikovski, kellele on pühendatud mälestuspink promenaadil. Merel ujusid tõepoolest luiged ka nüüd.

Promenaadi ääres asuva ajaloolise Villa Friedheimi restorani Von Gernet aiast sai sellise foto. Restoranist sai ka mõndagi.

Promenaadi ääres on ka mälestusmärk Haapsalus sündinud Anna Hedwig Büllile, kes aitas päästa Armeenia orbe armeenlaste genotsiidi ajal, mis toimus veel üsna hiljuti. Kuna teda ei lubatud Nõukogude Liitu, ei pääsenud ta ei Eestisse ega Armeeniasse. Selle naise elutöö oli tohutu ja iga kord, kui ma temast loen, on mul enda pärast natuke piinlik.

Promenaadil jalutades näeb ära ka puitpitsilise Kuursaali, jääkaru kuju, Allikapaviljoni, päikesekella, Aafrika ranna ja muudki. Saab hingata mereõhku ja unistada.

Haapsalu on maailmakuulsaks teinud meremuda

Siinses mudas on ligunenud rikkad inimesed idast ja läänest. Hulk tsaariperekondi ja muid kuulsusi. Nende jaoks hakatigi ehitama mudaravilaid, hotelle ja restorane.

Juhhei, mul õnnestus ka Fra Mare Spa-s vedeleda. Nii juhtub, kui satud heasse seltskonda, kes veab sind endaga kaasa. Mudasuveniirina ostsin kaasa ainult meremudaseepi, aga see-eest tukastasin soolakambris ja veel mingis toas, kus nägin mitut tehislikku päikesetõusu- ja loojangut, justkui mitu päeva oleks mööda läinud. See on siis neile, kellel pole pikalt aega rannas istuda. Kiirkorras näed ära, kuidas päike oma ringkäiku teeb. Saunades oli ka mõnus end soojendada. Soolakambrist on pilt, saunadest miskipärast ei ole.

Fra Mare nn tagahoovis asub kuulus Paralepa rand. See jupike liiva või? Päriselt?

Haapsalu kesklinn asub silmapiiril, näete neid maju ja tornikesi? Ühel õhtul hakkasime mööda mereäärt sinnapoole jalutama. Eksida pole Haapsalus kuidagi võimalik, aga mina ikka suutsin. Selliste merevaadete pärast.

Haapsalu linnus ja Valge Daami aken

Haapsalu linnus on saanud kõvasti räsida, näinud sõdu, lahinguid ja õnnetusi ega olegi neist taastunud.

Kuu peegeldus pidavat ilmuma sellesse aknasse. Näete, kleidisaba nagu juba lehviks?

Kurval lool võib tõepõhi all olla. Kurjus ja kadedus pole siiamaani leidnud endale paremat kodu kui inimsüda. Euroopast imporditakse ikka eriti kummalisi inimeste elu lühendamise meetodeid.

Iloni Imedemaa on midagi hoopis vahvamat

Iloni Imedemaa pidi olema selline koht, kus võivadki imed sündida. Igal juhul põnev hoone, eriti lastele. Ilon Wikland illustreeris Astrid Lindgreni raamatuid ja inspiratsiooni ammutas just siit, oma lapsepõlve mängumaalt Haapsalust, armsate koduste puust majade keskelt. Pipi, Tommy ja Annika armastasid ka lõunamaareise …

Tänusõnad nii neile, kes mind väiksesse puust linna kaasa võtsid, kui ka neile, kes mu lugusid loevad! Haapsalu võib väga vabalt imedemaa olla!

P.S. Lisapeatus! Tohi džinnivabrik

Tartu poole tagasi sõites jäi teele veel üks atraktsioon: Tohisool asuv TOHI džinnivabrik. Ma siin ei tee üldse alkoholireklaami, ainult tootenäidised pildistasin üles. Pildistamine ja reklaami tegemine oli lubatud, isegi heakskiidetud.

Kõige parempoolne on alkovaba, taimeleotis. Sellele on nimeks pandud Virgin. Ja see sisaldab kaks korda rohkem ürte kui teised.

Taas giidituur ja väga põnev oli vaadata natuke kosmosefilmi meenutavaid, vasest destilleerimisseadmeid.  Laboris olemise tunne tuli jälle peale. Sain teada, kuidas eraldatakse džinnipea ja samuti džinnisaba, mis muidu võiks joojale peavalu põhjustada. Seda saab teha ainult käsitöödžinnide puhul, suurtootmise juures pole võimalik. Kas seda kõik džinni väiketootjadki teevad, sest nii läheb palju liitreid kallist kraami raisku. Nüüd siis teate, mida joote.

Mulle avaldas muljet entusiasm ja kirg, millega just seda oma kodumaist maitset ja brändi loodi ja oma unistust ellu viidi. Lisaks pakuti kohapeal ülihead õhtusööki ja hõrke pavlovaid!

Mida ma eelmisel aastal Haapsalus tegin, loe siit: Läksin kuhugi, tulen kunagi. Vormsi saar ja Haapsalu