Eestimaa maatkarajad: Pühajärve matkarada

Pühajärv

Pühajärve kaldal lookleb põnev matkarada. Loodusrajad pole suletud ega karantiini saadetud ja hirm ega paanika seal mulle vastu ei jalutanud! Rähnid ega vindid ei aevastanud ja nii ma nakatusingi hoopis värske energiaga ning sain tehtud mõnegi looduspildi! Jagan Sinuga nüüd üht täiesti paanikavaba päeva, mida Sinulgi on üpris lihtne korrata!

Laupäeva hommik äratas seikluslike ideedega

Üheks ideeks, mis laupäeva hommikul justkui iseenesest tekkis, oli minna Otepääle Elsa pagariärisse suppi ja kooke sööma ning teiseks Pühajärve kaldal D-vitamiini koguda.

Google aga ei hoiatanud, et maailmas valitsevate asjaolude tõttu on Elsa suletud.

Hmmm.

Astusime siis sõbrannaga sisse pagariäri vastas asuvasse hubasesse kunstikauplusesse Krepp, kus muu hulgas soetasin lõbusaid postkaarte:

postkaardid

Kergelt lumisel liivarannal ei jaluta just kuigi tihti!

Et oma teine idee ellu viia, sõitsime Pühajärve rannale lähemale. Rannaliiva katsid kerged lumeräitsakad ja mõnusalt karge õhk sundis kiire sammuga edasi astuma. Nii juhtuski, et enne kui arugi jõudsin saada, oli matkarada juhtinud mind järve teise otsa.

Pühajärve matkarada metsas

Kodus aknast välja vaadates oli tundunud, et õues on mõned soojakraadid ja kevadine päike, sügaval looduse keskel võis aga lühiajalist lumetormi-hakatist kohates järeldada, et kisub miinustesse.

Pühajärve matkarajal

Parajalt müstilised jääpurikad puuokstel:

jääpurikad Pühajärve kaldal

Matkarada kulgeb ümber järve ja põikab ka maanteele

Rajal jalutades võid eest leida mõnusad laudteed, sillakesed üle ojade, trepid, lõkkekohad ja infotahvlid. Mul oli küll meeles sügisene matk ümber Pühajärve, kuid raja pikkus (umbes 13 km) sootuks meelest läinud.

Pühajärve matkarada

Järve teises otsas infotahvlit uurides jäi mulje, et pole hullu, kohe-kohe saab järvele ring peale tehtud ja see lisas sammule reipust. Vast ehk tunni aja pärast selgus, et oligi õigus, kohe-kohe jõuame autoni, veel viimased 4 km minna! (Hommikul valminud plaan nägi ette kõndimist üldse kokku nii umbes 4 km.)

Raja üks osa kulgeb mööda Pühajärve-Kääriku kergliiklusteed.

Pühajärv varakevadel

Meenutades sügisest ümber järve matka

Mingil põhjusel on Pühajärv mind viimasel ajal mitu korda enda juurde kutsunud. Eelmise aasta suvel sai aega veedetud keset järve (millest loe siit),  sügisel võtsin aga matkatee jalge alla koos tuttava husky ja tema perenaisega ning nägin ära ka järve kaldad. Kuidagi tihti olen hakanud siiakanti sattuma?

Midagi maagilist Pühajärve ümbruses kindlasti on, mis hea enesetunde ja energialaengu annab. Ega dalai-laamagi seda paika ilmaasjata külastanud! Üheks müstilisemaks kohaks, kus järvele avanevat vaadet nautida, on kindlasti see pingiga kaldapealne:

Pühajärve puhkekoht pingiga

Järve kaldal asuva Armuallika kohta vestab rahvasuu, et allikavee joomisel, hõbepeekrist ja jaaniööl, tekkivat suur  armastus. Lisaks olevat veel tervendavad omadused.  Vesi sisaldab palju rauda, mis allikale Verilätte nime on andnud.

Armuallikas

Hobusemägi on pikk ja kitsas mägi, mille kohta räägib legend järgmist:

Aidanud kunagi üks hobune vaesel ja väsinud mehel koju jõuda. Mees soovinud tänutäheks, et sellesse paika saaks hobuse kujuga mägi. Sõnadel on suur jõud tänapäevalgi, mis siis veel ammustest aegadest rääkida, mil oma soovidele hoopis rohkem väge raatsiti anda! Nii tekkinudki mehe soovi kohaselt endise heinamaa asemele Hobusemägi. Kohalikud elanikud tunnevad seda küll Hobustemäe nime all.

Pühajärve matkarajalt on võimalik põigata ka 3,5 km pikkusele Murrumetsa rajale

Nimi annab vihje, et see rada juhatab Sind Murrumetsa ja tagasi. Vanasti olevat koha nimi olnud Murumets ja siin asunud kaunis metsapark, mille radadel mõisadaamid oma kingataldu armastanud kulutada.

Selle raja läbimiseks võib kuluda tund-poolteist. Raja ääres on samuti infotahvlid, puhke- ja lõkkekohad. Raja lähedale jääb väärikas põlispuu, Pühajärve sõjatamm.

Nii Pühajärve kui Murrumetsa matkarajale asutamiseks võid alustada näiteks Otepää-Kääriku maantee ääres asuvast Pühajärve Puhkekeskuse parklast.

Murrumetsa matkarajale

Immuunsüsteem on Sinu parim sõber!

Ja immuunsüsteemi töökorras hoidmiseks on liikumine ja looduse imetlemine parim viis! Minul kulus selle 13 kilomeetri pikkuse raja läbimiseks kolm tundi, kuid arvestada võib ka kuni kuue tunniga.

Lõpetuseks tunnistan, et isegi supp ei jäänud söömata! Lubasin end viia kulinaarsele teekonnale  Pühajärve Puhkekeskuses asuvas restoranis GMP,  kus lisaks toidunaudingule pakuti suurepärast kanget kohvi. Puhkekeskuse juures asuvas pargis põlispuude vahel looklevad samuti külastajate rõõmuks jalgrajad.

karu kuju

Kuidas Sina oma immuunsüsteemi turgutad?

Kõikide Eestimaa matkaradade blogilugude lingid leiad nüüd siit: Eestimaa matkarajad, kokkuvõte