Šokolaad ehk kuidas ma vabanesin ühest sõltuvusest ja leidsin kohe uue

Nii, armsad sõbrad, milliste sõltuvustega teie koos elate? Ma vist ei olegi siin blogis veel maininud sõna šokolaad, küll aga olen kirjutanud hommikukohvist ja kohvikutest ja milline aroom ikka itaalia kohvil on ja nii edasi. Vaatame, kuhu ma täna looga välja jõuan.

Kellele on kasulik kohvisõltuvus?

Hästi lõhnav, koorekarva, mesimagus või mõrkjamaitseline… Juba mõni aeg tagasi hakkasin mõtisklema, kas ma tegelikult ka tahan kohvi juua või kukub lihtsalt harjumusest igal hommikul nii välja. Ja miks õieti see tõmmu jook kogu maailmas nii populaarseks on muudetud: kohvikud, kohvipausid, kohvireklaamid jne. Miks seda nii peale surutakse? Mõtiskledes ja infot otsides sai mõndagi selgemaks. Seejärel pidasin oma kehaga nõu ja tegin omale suure tassitäie taimeteed.

Võin öelda oma kogemusest, et taolisest sõltuvusest võib vabaneda päevaga. Veidi küll pea valutas kaks järgnevat päeva, aga kergem toitumine ja värske vee joomine aitasid palju kaasa. Lisaks tuli energiat juurde ja ärevust jäi vähemaks. Tahan öelda, et need on kõigest minu kogemused ja ärge midagi enne uskuge, kui pole ise järele proovinud. Ja ma ei tunne ühe pooliku kohvipaki vastu ka mingit vaenu.

Kas teadsid, et duriani šokolaad on olemas?

Selline rahulik mõnus tunne kestis mitu päeva. Just nii kaua, kuni avastasin, et leiutatud on duriani šokolaad. Ma ei usukski, kui poleks ise näinud. Külmkuivatatud duriani avastasin Tais, teate küll, see haisuvili, millega lennukisse ega isegi mitte hotelli ei lubata. Ilmselt selleks, et inimesed ei jääks sõltuvusse, nii nagu minuga juhtus.

Mulle külmkuivatatult see kole vili hullupööra maitseb, aga jällegi –  ma ei õhuta siin kedagi järele proovima. Juba jõudsin pahaaimamatult vastavastatud šokolaadi teistelegi pakkuda ja mõni reaktsioon oli vaatamist väärt, s.t. väidetavalt ei viinud veidrat maitset suust ka “vana hea Kalev”. Mulle just meeldibki, et see šokolaad, millest ma siin räägin, selle maitse ei kao nii kergesti. Durian on kange iseloomuga ega jäta kedagi külmaks.

Püsi noor ja mis puutub siia šokolaad

Ma väga suur šokohoolik ei ole ja minu arvates pole poeriiulitel asuvatel kommidel suurt vahet, peale selle, et mõni on üsnagi jäleda maitsega ja teine mitte nii väga. Ka kamakas toor kakaomassi, millest plaanisin ise komme teha, seisab siiani alles. Nurgast ainult natuke närisin.

Nüüd aga avastasin ühel päeval, et on olemas keegi Horre, kes teeb Stay Young kuumtöötlemata-käsitöö-tooršokolaade. Ja mitte ainult seda duriani oma, mis pidi järjekorras olema mingi seitsmekümnes sort vist, kui ma õigesti aru sain.

Stay Young ja jälle magusast mõrkja maitseni

Mis teeb need õhukesed tahvlid eriliseks, ongi kuumtöötlemise, valge suhkru, piimatoodete ja üldse igasuguste kahjulike ainete puudumine. Seega saavad vitamiinid ja mineraalained säilida ja sööja kehale kasu tuua. Kui ma elutervet šokolaadimeistrit vaatan, siis ma seda täiesti ka usun.

Ma ise tunnen, et selle šokolaadi puhul piisabki, kui aeg-ajalt võtta väike tükk. Tundub kuidagi nii vägev, et liiga palju korraga pole vajagi. Ja mulle meeldib, kui mitu tahvlit on korraga käepärast, et neid vaheldumisi haugata. Mõrkjale sööd hapukamat ja magusamat peale näiteks.

Magusad nõgesed

Jaa, tõesti, on ju kummaline, et ka spirulina šokolaad võib olla päris nämmi (hmm, siiski ainult julgetele?). Või seeni sisaldavad tahvlid. Avastasin täiesti uue seeneliigi, Lion´s Mane ehk lõvilakk-korallnarmiku, mis muuhulgas pidi parandama ajutegevust ja alandama stressi. Ei oska arvata, kas selle loo põhjal saab juba mingeid järeldusi teha.

Pähkleid ja marju olen varemgi šokolaadi seest leidnud, see nii väga ei üllata, küll aga teeb rõõmu nende tahvlite hästi tasakaalustatud maitsebukett.  Veel mõned näited: tšilli ja muud immuunsust tugevdavad ained elegantsesse pakendisse pakituna. Nagu juba enne ütlesin, maitse väga kergelt järele ei anna. Nõges magusate marjadega. Kasekäsn marjade ja maitseainetega. Eestimaa looduses kasvavad jõulisemad taimed kui mujal eksootilistes paikades!

Kuidas maitsta saab?

Ütlen veel, et seda lugu (nagu ka kõiki teisi minu lugusid, hahaa) pole keegi tellinud. Aga ma ei kurvasta ja kui oled üliväga lahke, võid šokolaadi ostes mainida, et mina soovitasin. Proovida ju tasub. Ehk saan ampsu mõnest uuest maitsest teinekord.

Puhtalt kiusamiseks panen siia lingi, mille kaudu saad ise ka tellida ja lähemalt uurida: stayyoung.ee

Sellised olid siis minu avastused. Päikeselist kevadet ja mine uuri kindlasti, kuidas peale inimeste ka loodus talveunest ärkab!