Täna ma tuletan sulle meelde kui olulised on organismile mineraalained. Juttu tuleb elutähtsatest mineraalidest vask ja tsink, millel on ülisuur mõju organismi biokeemiale ja füsioloogiale. Erinevate mineraalainete tasakaalu puudumine viib häireteni keha organite töös. Vase ja tsingi defitsiiti võib muu hulgas süüdistada põletikuliste protsesside, aga ka stressi ning depressiooni tekkimises. Vaske ja tsinki sisaldavad märkimisväärselt nii valged kui punased verelibled. Samuti reproduktiivsüsteemi häirete korral on organismil puudus sellistest elementidest nagu vask, tsink, mangaan, seleen, jood, raud.
Vask ehk Cu
Mida vask ehk cuprum siis sinu organismis head võib korda saata? See mikroelement omab põletikevastast toimet, mõjutab immuunsüsteemi, kesknärvisüsteemi, hormoonsüsteemi (kilpnääre, kõhunääre), veresoonkonda, luukoe moodustumist ja aitab vähendada valusid. Cu on vajalik ka kollageeni ja elastiini tekkeks ja sidekoe sünteesis.
Vask osaleb koos rauaga hemoglobiini sünteesis ja vase puudusel väheneb erütrotsüütide arv veres. Vase puudus kahjustab vereloome protsessi ja võib organismi ebapiisava rauasisalduse korral põhjustada ka aneemiat, sest vask aitab omastada rauda.
Vask reguleerib organismi energiatootmist, mis tähendab, et see leevendab väsimust, ja soodustab ka haavade paranemist. Vask on antioksüdant, mis aitab pidurdada rakkude vananemist ja takistab põletikuliste protsesside arengut.
Vask annab nahale, silmadele ja juustele värvuse, aidates ära hoida näiteks juuste hallinemist. Vask stimuleerib ka ajutegevust ja loovat mõtlemist.
Cu vähendab riski haigestuda südame-veresoonkonna haigustesse. Vase puudusega organismis seonduvad samuti müokardi infarktid jms. Vase ioonid aitavad parendada infarktijärgset seisundit.
Cu aitab ka hävitada mõningaid baktereid või pärssida nende levikut. Selleks ongi joodud vasknõudes hoitud vett.
Vask osaleb närviimpulsside edastamises, vase ja tsingi puudus põhjustab järske emotsionaalse seisundi muutusi ning võib kaasa aidata depressiooni tekkele. Vase defitsiit põhjustab ka kilpnäärme hormoonide taseme langust.
Vask tagab organite ja kudede normaalse arengu ja Cu defitsiit avaldub lastel kasvuhäiretena. Vanemaealistel aitab vase puudus kaasa osteoporoosi arengule. Vasel on ka artriidi vastane mõju.
Väga suurtes kogustes on vask organismile mürgine.
Mikroelementidest võid lugeda lisa näiteks Heatunde MTÜ lehel.
Tsink ehk Zn
Tsink ehk zinc on samuti immuunsüsteemi stimuleeriva ja põletikevastase toimega. Zn osaleb vereloome protsessis, suurendades valgete vereliblede tootmist organismis. Tsink aitab kiirendada haavade paranemist, ennetada külmetushaigustesse nakatumist, paraneda viirushaigustest, aitab kaasa organismi normaalsele kasvule ja on vajalik maitsete ja lõhnade tundmiseks. Zn võib parandada ka ajutegevust, stimuleerida ajuripatsi aktiivsust.
Tsingi ja vase puudus mõjutab meeste viljakust, testosteroonitaset ja seksuaalset võimekust. Ka naiste hormonaaltasakaalu jaoks on need elemendid väga olulised.
Tsink on oluline ensüümide tööks, maohappe tootmiseks ja kollageeni moodustumiseks. Kollageen on oluline nahale, liigestele, luudele, hammastele ja veresoontele. Niisiis on tsink oluline luukoe moodustumiseks, eriti just kasvueas. Tsink vähendab turseid, leevendab valu, võib leevendust tuua reumatoidartriidi korral (kuna sel juhul organismis Zn tase langeb), tsingi puudus põhjustab liigeste paistetust ja jäikust.
Tsingil on ka regenereeriv võime limaskestadele ja nende kaitsevõime taastamisele. Tsink on tuntud astma, kõrge vererõhu, psoriaasi, ekseemi ja akne ravis. Leevendab ka peavalusid ja diabeedi kõrvalnähte.
Tsingil on samuti mikroobide vastane ja vabade radikaalide kahjustuste vastane toime, mis aitab aeglustada vananemisprotsesse.
Tsingi puudusega seonduvad maksahaigused ja pahaloomuliste kasvajate tekke risk. Tsingi defitsiidi korral ei saa organism omastada A-vitamiini, mis on eriti vajalik silmadele. Tsink aitab ka maksal kahjutuks muuta piiritust, et ei tekiks alkoholimürgitust.
Tsink mõjutab ainevahetust, maohaavade korral täheldatakse organismis tsingi puudujääki. Zn on vajalik ka insuliini toime avaldumiseks, veresuhkru normaliseerimiseks.
Stress põhjustab tsingi kao organismist (lihastest ja luudest).
Heatunde MTÜ lehelt võib lugeda, et antibeebipillid vähendavad organismis tsingi taset ja naiste valulikud menstruatsioonid võivad olla seotud ebapiisava tsingi- ja kroomisisaldusega.
Tsingi puudus võib olla epilepsia tekkimise põhjuseks, samuti arvatakse mitmete skisofreenia liikide esinemine olevat tsingi, mangaani, B6 vitamiini ja magneesiumi defitsiidi tagajärg.
Väga suurtes annustes Zn manustamine põhjustab vase puudust organismis.
Aita oma organismil saada piisavalt elutähtsaid mineraalaineid!
Tunnuspilt ehk koogi foto pärineb allikast Pexels ja sümboliseerib mineraalainete vase ja tsingi saamist sellistest toiduainetest nagu pähklid, seemned, tatar, kaunviljad, täisteratooted, leib, kama jne.