Kuidas küllus voolama saada ehk eksperiment 5 euroga

Küllus armastab voolata, raha ihkab liikuda. Kuidas neile protsessidele aga väga lihtsalt hoogu juurde anda? Ühel päeval korraldasin eksperimendi, et järele uurida, kuidas inimesed rahasse suhtuvad ja kas üldse lubavad rikkusel endale ligi astuda. Kohe räägin, milliseks see katse kujunes.

Milliseid ülesandeid võib ootamatult saada

Kui nüüd päris ausalt tunnistada, siis sain ühel koolitusel ülesande: anda võõrale inimesele 5 eurot, tänada ja tulla tulema. Ehk olete märganud, et mõnikord käivad inimesed mööda linna, 5-eurone näpus ja üritavad seda võhivõõrastele sokutada. Tähendab, nad teevad ka sellist harjutust.

Võõrastele ligi astumine pole kuigi lihtne. Enda eelarvamusi ületada on aga vahva ja lootsin, et keegi ikka mänguga kaasa tuleb. Kui raske saab olla ühe sõbraliku näo leidmine ja talle lihtsalt kingituse andmine? Oleks ülesanne täidetud ja punkt kirjas.

Küllus ei lähe sinna, kus ilma temata hakkama saadakse

Sõbralikke nägusid oli tänaval küll. Esimene katse läks aga luhta: inimene hakkas vastu vaidlema ja väitis, et tema saab hakkama ilma lisa 5-euroseta. Mind siiralt aidata püüdes pakkus ta aga välja mitmeid kohti, kuhu annetada võiks, nii et raha kindlasti vastu võetaks.

Kahjuks see polnud SEE ülesanne. Olen annetanud küll ja küll ja raha lihtsalt ühe liigutusega pangaarvete vahel liigutamine on lihtne jah. Aga katsu sa esimesele vastutulevale inimesele rikkust jagada!

Järgmine inimene väitis sama: tema saab ise hakkama. Minu kummaline idee teda aga  õnneks rõõmustas. Sain veel juhiseid, kuhu võiks annetada. Ise hakkamasaamine on eestlastel ikka hullusti veres.

Raha armastab mängu ja rõõmu

Järgmiseks valisin kübaraga daami, kellest lausa õhkus loomingulisust. Ehk tema ei mõtle nii palju hakkamasaamisele kui just mängule? Kui see daam aga “oh jumal küll!” hüüdma hakkas, siis tekkis juba kerge paanika. Mõtlesin, kui sügavalt ma teda solvanud võisin olla ja kuidas  teda nüüd maha rahustada.

Õnneks selgus, et tegu oli rõõmuhõisetega. Sain aru, et esimest korda oli keegi seda daami säärasel viisil märganud. Tekkis teineteisemõistmine ja arusaam rahaliiklusest. Et see 5 eurot tulgu nüüd 50-stena tagasi! Ma usun, et kübaraga naise ellu võis uusi tuuli tuua just see, et ta rõõmustas kingituse üle ja ehk nägi selles ka uute õnnestumiste algust.

raha

Iga kohtumine toob uusi taipamisi ja asjalood võivad olla hoopis teistmoodi kui välja paistavad

Minul polnud kahtlustki, et see kübaraga naine saab elus hakkama ja ma ei kinkinud raha kellelegi seetõttu, nagu oleksin arvanud et nad on vaesed. Kui palju aitab arveid maksta ainult üks 5-eurone?

Võib isegi öelda, et minu eesmärid olid läbinisti egoistlikud: saada ülesande eest punkt kirja, anda iseenda rahavoole hoogu juurde ja õppida inimestelt. Kui ma oleksin küllus, keda ma siis külastaksin ja miks?

Blogi on selline vahva koht, mis annab võimaluse inimesi tänada. Tänangi  südamest kõiki selles eksperimendis osalejaid! Te andsite mulle enda teadmata hulga hinnalisi kogemusi! Usun, et  mingil määral me puudutame ja muudame kõiki, kellega kohtume.

Kuhu küllus endale pesa teeb…

See katsumus pani mind mõtlema, kuidas ma ise käitun, kui küllus mulle ligi astub. Kas ma samuti ise hakkamasaajana suunan teda kellegi teise juurde?

Igal juhul tuleb aga kasuks juba seegi, kui on olemas laegas, kus raha võib peatuda ja koht, kus ta võib kasvada sel ajal kui ma ise magan.

küllus

Kes soovib, võib seda eksperimenti ka ise teha. Ja minuga jagada, kuidas läks!