Jurmala, Lätimaa kaunis kuurortlinn

kajakas Jurmala rannas

Läti juust ja leib ei seisa kapis nii kaua, et hallitama jõuaks minna ja nii otsustasin uute varude järele sõita. Riiga saabudes selgus, et kuigi kaugel siit ei asu ka kuurortlinn Jurmala. Mis takistaks mind sinna sõitmast? Kohe räägin sellestki päevast pikemalt.

Minu arvestuste järgi on väljamaale reisimine tavaliselt odavam kui tartlasele Tallinna või Pärnusse sõit. See, et väljamaa peaks tingimata väga kaugel asuma, on puhas linnalegend. Välismaised alkopoed on muidugi küll kohe piiri taga, aga kuurordid ja iidsed vanalinnad tunduvad ikka justkui ookeaniga eraldatud.

Lõunamaine eksootika, soe meri, sõbralikkus ja toidunaudingud võivad asuda hoopis lähemal kui arvatagi oskaks. Vähekese tukkumise vahele paar filmi ja oledki bussiga kohal. Kui kõigepealt sai käidud Riias nn “maad kuulamas”, siis nüüd ma vaatan, et  nädalavahetused lõunanaabrite juures kipuvad juba traditsiooniks muutuma.

Mida ma nägin Riias, sellest kirjutasin eraldi loo. Täna kutsun sind endaga Jurmalasse.

Kuidas Jurmalasse kohale jõuda

Riia bussijaam ja rongijaam asuvad mõnusalt lähestikku, nii et kui oled bussiga Riiga saabunud, on väga lihtne edasi rongile minna. Küsi Riia rongijaamast edasi-tagasipilet näiteks Majori jaama, mis asub Jurmala keskuses. Reisiks kulub aega pool tundi. Riia lennujaamast peaksid saama Jurmalasse taksoga umbes veerand tunniga.

Jurmala kuurort on sündinud mereäärsetest kaluriküladest

Jurmala on Liivi lahe ja Lielupe jõe vahele pressitud pikk ja kitsas maariba, mis asub Vidzeme regioonis. Kaunist liivaranda pidavat olema umbes 33 kilomeetrit! Peale endiste kalurikülade on siia liidetud ka kaks suuremat linna – Kemer ja Sloka. Suunanäitaja Riia Keskturul näitas Jurmalasse 23 kilomeetrit.

Mida kuurordis teha

Jomas iela ehk Jomase tänav on Jurmala peamine turistitänav. Tänavat ääristavad poekesed, baarid ja söögikohad (kaasa arvatud Lido), mille terrassidel päikesevarjus istuda. Minu kogemus on, et Lätimaal võib end täiesti ümaraks süüa. Õnneks aitavad joogatunnid olukorda siiski mõningase kontrolli all hoida.

Jurmala Jomas iela

Kui randa minekuks bikiinid koju ununesid, võib mõnest Jomase tänaval asuvast pesupoest uued hankida (ja hinna üle imestada), niisamuti nagu mõnusa villase kampsuni külma ilma peletamiseks. Rõõmsavärvilisi maale, nagu järgneval pildil, võis osta tänaval otse kunstniku käest.

Jurmala

Teine pikk Jurmala tänav on Juras iela, mis asub rannale lähemal ja kulgeb paralleelselt Jomase tänavaga. Siin asuvad erineva arhitektuuriga suvemajad ja uhked hotellid. Paar sammu veel ja võidki kingad soojal rannaliival jalast võtta.

Jurmala rand

Jurmala pakub lõõgastust ja erinevaid protseduure tervise turgutamiseks ka mitmetes taastusravi keskustes ja SPA-des.

Muidugi lahutab kuurortlinn turistide meelt ka erinevate kontserdite ja üritustega. Uuri ise täpsemalt, mida Dzintari kontserdisaal suvel pakub.

Lätimaal selgub, et Dzintarsi  kosmeetika on tänapäevani olemas

Kuna mul lapsepõlve aegseid mälestusi nendest toodetest ei ole, siis katsetasin kohe huvi pärast järele. Saadud kogemus oli palju vahvam kui oleks võinud arvata. Näiteks teepuuõli ja muid taimseid komponente sisaldav jalasprei oli kuumal suvepäeval äärmiselt mõnus leid.

Hmm, või Jurmala… sa käisid siis veepargis?

Tundub jah, et Jurmalat tuntakse põhiliselt veepargi järgi. Liivarannast pole mõned üldse midagi kuulnud. Nii et tõesti, kui merevesi jahe tundub või lapsed jonnima kipuvad, minge uurige suurt ja põnevat Līvu veeparki.

Jurmala on lilleline ja roheline ning lõhnab suvel männiokaste järele

Rohelust, sumedat õhku ja päikest on sellesse paika tõesti palju jagunud. Tundsin, kuidas mu veidi haiget saanud käsi nagu võluväel paranes ja enesetunne suurepäraseks muutus. Ehk on siinse liiva sees tõepoolest peidus tervendavat müstilist merevaiku või särisevat võluväge?

Järgnev pilt pärineb kevadisest Jurmala külastusest.

Kui oled Jurmalasse minemas, pane kindlasti jalga mugavad jalanõud, et nautida laiska vantsimist nii tänavatel kui ka kilomeetreid mööda liivaranda. Linnas jalutades võid kiigata lilledega kaunistatud aedu, tunda mändide rahustavat mõju ja nii su kiire elutempo aeglustubki. Piisavalt kaua jalutades või siis auto või jalgrattaga sõites võid jõuda isegi loodusparkidesse. Jomase tänaval, Majori rongijaama lähedal, olid jalgrattalaenutused täiesti olemas.

Niisiis, kuurordid ja ajaloolised vanalinnad ei asugi kuigi kaugel ja kasvõi üksainus lõõgastav päev annab tervele nädalale särtsu!