Las Vegas asub nii lähedal, et kiviga visata ja seal pidavat keegi põllumees kasvatama öko suhkruroogu Arehucase rummivabrikule. Tulge kaasa, lähme degusteerime, kuidas rumm maitseb. NB! See ei ole alkoholireklaam vaid Gran Canaria üldhariva reisikirja järgmine osa koos loodusfotodega.
Mis mulle lõunamaades reisimise juures meeldib, on suhtlemine ja inimeste märkamisvõime. Näiteks juhatas googel meid valesse bussipeatusesse. Arucasesse viiv buss oleks meist äärepealt mööda kihutanud, aga kuidagi ma suutsin bussijuhi tähelepanu endale tõmmata. Bussijuht peatas bussi täiesti suvalises kohas ja käskis meil kiiresti peale tulla, sest tegelik peatus olevat kusagil hoopis kaugemal. Kas Eestis oleks selline asi võimalik?
Nii jõudsime poole tunniga Arucasesse. Las Vegas asub siinsamas Gran Canarial.
Suhkruroog.
Arucase külas asuv Arehucas rummitehas olevat Euroopa vanimaid
Rummivaatidele saavad kuulsused jäädvustada oma nimed ja soovi korral ka teksti või laulusõnad või midagi muud. Mind kahjuks keegi nii kuulsaks ei pidanud, et markeriga rummivaadi ligi oleks lasknud. Ma oleksin küll ka tahtnud oma luuletuse ja kodulehe aadressi sinna jäädvustada.
Seal ma sain aru, et eelmises elus ei pruukinud vale olla mitte laboris töötamine, vaid see, millises laboris ma töötasin. Masinad nagu masinad ikka, aga selliste juurde ma oleksin ehk palju paremini sobinud.
Arehucas on asutatud aastal 1884. Arehucas toodang on kvaliteetne, sest see on tehtud parimast suhkruroost, ja Kanaari saartel ning ka maailmas väga tuntud ning hinnatud. Arehucas toodab 3,5 miljonit pudelit rummi aastas. Valikus on 9 sorti rummi ja 11 sorti likööre.
Soovitan võtta tehases giidiga tuuri, mille käigus saab huvitava ülevaate tehase ajaloost ja rummi tootmisprotsessist. Igapäevane tööprotsess ise algab tõenäoliselt peale turistide lahkumist. Vaadake nende kodulehelt üle, mis kellaaegadel nad avatud on. Vist suleti kell 14.
Rumm nimega Kapten Kidd on 30 aastat vana
Mida kauem rumm tammevaadis seisab, seda mahedamaks selle maitse muutub. Nüüd on ära degusteeritud, et nii see tõesti on ka. Kahjuks vabrikus ei jagatud niisugusi väikeseid pudeleid nagu Aloe Vera poes, kuhu oleks ise saanud rummi villida, et lennukisse kaasa võtta. Kapten Kidd on teine põhjus, peale Maspalomase liivadüünide, miks tuleb Gran Canarial hakata sagedamini käima. Kapteni rummiga võrreldes olid kõik teised, kaasa arvatud 2005 aasta rumm, sellised … nojah.
Degusteerimine oli tõsine asi.
Kes oli Kapten Kidd?
Kapten Kidd olnud tegelikult Šoti piraat, kellele andnud Inglise kuningas William III isiklikult kaapekirja. Kaapekiri oli dokument, mis lubas röövida teise riigi laevu. Keegi varastas selle kirja ära ja ilma õige dokumendita kapten hukati. Tegu oli puhta pahatahtlikkusega, sest kiri ei läinud kaduma vaid ilmus välja ja olevat siiani arhiivis alles. Sellest loost ma õppisin, et pahatahtlikkus elab mõnede inimeste veres ajast aega ja ega see ei kao ilmselt kuhugi. Reisikirja esimeses loos ma rääkisin oma kogemustest näppamistega ja tegelikult ega see mind ei lohutanud küll, et kellelgi läks mõned aastasajad tagasi samuti halvasti.
Kapten Kiddi varandust otsitakse aga juba 300 aastat ja keegi ei tea täpselt, kas Madagaskari ranniku leiud olid tema omad või mitte. Mind hakkas huvitama, kas ma oma asjad suudan ka nii hästi ära peita.
La Montana de Arucas
Kui kusagil on mingi mägi või küngas, siis tuleb ikka sinna üles kõmpida, et sealt ümbrusele alla vaadata ja siis taas allamäge lonkida. Oli see nüüd mingi ammune vulkaan või ei olnud, aga Arucase linnas oli Arucase mägi. Mäel hakkas tibutama ja udutama, aga ikka oli kena. Ookean paistis ära.
Must katedraal kõrgub valgete majade taustal. Kedagi ei pane imestama, kuidas ja miks see sinna sai ja mis stiil see selline on?
Arucase linn ise oli ka väga armas. Tasus tiir peale teha. San Juan Bautista kirik, ehk rahvasuus Arucase katedraal, lähemalt.
Lõuna ajal on Hispaanias enamasti siesta. Õnneks on siin-seal mõni söögikoht ikka lahti. Sattusime turistivabasse, hispaaniakeelsesse kohta. Mulle väga meeldis.
Mitmes söögikohas ei saanud teenindajad aru, misasi on värske mahl. Mahl. Apelsinimahl. Ükskõik mis mahl. Vaevu õnnestus mul fantast pääseda. Andsin alla ja tellisin sel juhul kas vett või veini.
Mul on ikka veel Gran Canaria fotosid järel. Kasutan mõned neist järgmises loos ära. Vaatame, mis saarel veel nägemata on jäänud.
Reisikirja eelmised osad:
London Stansted. Mis mul sinna asja oli? 1. osa
Gran Canaria. Las Canteras Atlandi ookeani kaldal. 2. osa
Poema del Mar, Mere Poeem. 3. osa