Nagu ma juba eelmises loos mainisin, siis kiirustasin teise reisipäeva hommikul Barcelonas ärgates kohe metroo ja rongiga sõitma. Rongiga loksumist oli üle tunni ja seejärel jõudsingi Montserrat mäe ja kloostrini. Aeri de Montserrat rongipeatuse juurest sai mäele sellise väikese kollase kapiga. Õnneks ma olin kohal varahommikul, enne suuri rahvamasse.
Kui reisi sihtkohas on mäed, siis ma tahan need kohe kõigepealt üle vaadata. Ja seejärel mere äärde minna. Uskumatu tegelikult, et jõudsingi taas Hispaaniasse, ja veel mägedesse, kohale! Päriselt, mäed! Tartust tulles oli külm ja vihm ikka nii kontide sees, et mõnda aega ei saanud päriselt aru, kui soe ilm Hispaanias oli. Alguses suhtusin ikka ettevaatlikult, et kuna midagi kaela sadama hakkab. Aga ei hakanud üldse. Kui mõnus päike!
Montserrat klooster on juba vanadest aegadest tuntud palverännu sihtkoht
Palverändurite juhatamiseks leidub siin taas merekarbi sümboolikat. Montserrat kirikut kutsutakse Basilica. See on arhitektuuriliselt kena gooti hoone, siin toimuvad missad ja koorikontserdid ja asub ka üks väga tähtis objekt – Musta Madonna kuju.
Seega tasub klooster ka seestpoolt ära vaadata, näete kunsti, millist tänapäeval enam ei osata teha ja päris põnev on ka mööda kitsast treppi üles ronida. Kitsas trepp viib Montserrati Musta Madonna ehk La Moreneta ehk Montserrati Jumalaemani, mis on puuskulptuur. Legend räägib, et kuju leiti Santa Cova koopast mäe seest 880. aastal. Kuju on nii vana, et see mäletab Jeesust. Kuju peideti koopasse tõenäoliselt vallutajate eest aastal 718 ja nii see sinna jäigi. Väidetavalt pole kuju algusest peale nii tume olnud vaid tumenenud aja jooksul. Madonnat valvas turvamees, nii et pildistada ei julgenud.
Õues olid Madonnast lihtsalt sellised pildid.
Kloostri siseõu.
Vaadake Tartus mõnda mullu ehitatud hoonet ja võrrelge ehitusstiili. Soovib mõni ehitusfirma midagi taolist järele teha?
Saehambuline Montserrat mägi ulatub pikkusesse ja laiusesse
Kataloonia Montserrati mägi tõuseb Llobregati jõest ja siinkandis teisi niisuguseid mägesid ei olegi. Mägi olevat 10 km pikk ja 5 km lai. Mäe nimetus tähendab tegelikult sakiline ehk hambuline mägi. Selline saehambuline, paljude tippudega. St Jerome on selle kõrgeim tipp, 1236 m. Siin asub rahvuspark camino- ja matkaradadega, trambi ringi või harrasta mägironimist nii palju, kui jõuad. Mägedes on alati hea olla ja need rahustavad hüpleva meele maha.
Sooja oli üle 30 kraadi, naha sai ikka väga soojaks ja ega palju ei jõudnudki turnida. Kloostri kõrval olid kohe söögikohad, suveniiripoed, rongipeatus ja ka väikesed vagunid, mis viisid koopasse ja tippu.
Tagasi minema hakates jäin uskuma, et kui ostan rongipileti Barcelonasse, siis sinna ma kohe ka saan
Vagun tundus veider sellise pika sõidu jaoks, küsisin igaks juhuks ühelt perelt, et kuhu sõit viib. Nemad ei teadnud! Ma küsisin, kas nad sõidavad Barcelonasse, nad ütlesid, et ei sõida! Pereema ütles hoopis, et kas sa oled üksi, oi-oi-oi. Vaatas mind sellise näoga, et näe, nüüd ei oska õigele rongile ka minna – oleks võtnud kellegi kaasa, oleks hoopis teine asi.
Mis teha, kui üksi-reisimise-pisik on veres, ega seda sealt enam välja ei saa. Kogu aeg on vaja uusi reise juurde, et seda pisikut toita. Peab ütlema, et see on mu lemmikpisik ja ma püüan teda toita nii hästi kui oskan. Rõõmuga kohe vaatan, kuidas ta kasvab suuremaks.
Õige varsti oli kõigil vagunis viibijatel juba välja uuritud, et ega siit ei lähegi ühtegi rongi otse Barcelonasse, ümber tuleb istuda peatuses Monistrol. Nii ma siis sõitsin selle rongiga kõigepealt Barcelonast eemale, nägin veel mäevaateid ja kohalikku elu-olu ning istusin siis suuremale rongile ümber. Kollase kapikesega oleks saanud kiiremini, aga kes teab, kui kaua seal järjekorras oleks pidanud seisma, rahvast oli mäel juba murdu.
Väike rong ongi selleks, et need, kes õhusõitu ei kannata, jõuaksid ka kenasti mäele kohale. Ja ka need, kes kusagil kaugemal elavad. Nii et võite ka Barcelonast sõita rongiga Monistroli ja sealt väiksema rongiga umbes 20 minutit Montserrati mäele.
Mina jäin sõiduga rahule, ei maksa ainult inimesi nii palju oma küsimustega ärevusse ajada. Osad läksid peatus varem maha ja kõik ütlesid mulle ükshaaval, et sina sõida üks peatus edasi, meie läheme siin maha. Kuhu nemad küll läksid? Monistroli peatuses tuli kohe Barcelona rong ka ette.
Järgmises loos pajatan taas Barcelonast.
Seni lugege reisikirja algust siit: Maailmaavastaja Barcelona võrkudes ja veidrustes. 1. osa