Sel ajal, kui mina mööda Eestimaa saari kolistasin, olid naabrid ära korjanud minu aia kirsid, mis ma hoidsin musträstaste jaoks, ja jätnud mulle ukse taha kurke. See tuletas mulle meelde, et peaks hakkama talvevarusid purki tegema ja sedagi, et eelmisel suvel ma teadsin, mismoodi kokku keeta üks korralik boršipõhi. Pärast pikka meeldetuletamist ja umbropsu igasuguste juurikate kojutassimist otsustasin iseendale õpetuseks siia retsepti üles riputada.
Eks see boršipõhi ole puhas klassika ja paljud teevad samamoodi, aga kui sa juba siin lehel oled, et sa ei peaks siis mujale otsima minema. Ma usun, et improviseeri palju tahad, ikka tuleb hea välja! Ma panin ka suht suvalt neid köögivilju ja maitseaineid timmisin ka oma maitse järgi ning olen tulemusega väga rahul.
Boršipõhi – koostisosad ja valmistamine
1–1,5 kg värsket kapsast (või hapukapsast)
0,5 kg punast peeti
0,5 kg porgandit
0,5 kg sibulat
0,5 kg kurki
0,5 kg tomatit
3 dl (oliivi)õli
3–5 sl meresoola
1 dl suhkrut
10–15 musta pipra tera
5–7 loorberilehte
1–1,5 dl veiniäädikat
Kimp tilli
Peterselli soovi korral
Viiluta kapsas, riivi peet ja porgand, tükelda sibulad, kurgid ja tomatid. Kalla suure poti põhja õli, kuumuta selles veidi aega sibulat, porgandit ja peeti (porgand ja peet ei lähe siis keetes värvist ära, aga seda ei pea tegema). Seejärel lisa kõik muud köögiviljad ja maitseained ning lase podiseda. Sega vahepeal ja proovi maitse järgi, et köögiviljad oleksid veel natuke krõmpsud ja soola-suhkrut parasjagu. Hakitud till ja veiniäädikas lisa kõige lõpuks ja keeda veel paar minutit. (Kui kasutad kurgi asemel hapukurki, lisa seegi kõige lõpuks.)
Tõsta boršipõhi eelnevalt kuumutatud purkidesse ja kaaneta (kuumutatud kaantega). Pärast seda ma keeran purgid tagurpidi nii kauaks, kuni need jahtunud on.
Et hoidis muutuks supiks
Suppi tehes lisa hoidisele vett, lase uuesti keema ja kaunista veel näiteks tilli-peterselliga. Traditsiooniline on muidugi ka hapukoor. Kuna mina armastan tšillit, siis ma lisan oma toitudele seda ka, aga kõigile ei propageeri.
Naudi!
Kui aedvilju üle jääb, nagu minul seekord, võid nendega edasi toimetada nii: Suvine suvikõrvitsa ja tomati hoidis