Universumi täiuslikkust sümboliseerib laisalt külili pikutav number 8. Justkui näidates, et kõiksusel pole kiiret kuhugi. Kaheksakujulise lõpmatuse märgi kurvidel – nagu Möbiuse lehelgi – võid lõputult rännata. Lõpmatus äratab aukartust ja isegi hirmu, kuna täielikult seda hoomata pole võimalik. Selles loos jõuan rändamisega viimaks Itaalias asuvasse, kaheksanurksesse Castel del Monte kindlusse.
Number 8
seostub energia ringvooluga – see tähendab tsüklite, tasakaalu ja kordustega. Aga just seetõttu ka inspiratsiooni, edu, võimaluste ja küllusega. Usutakse, et inimesed, kes resoneeruvad number kaheksa vibratsioonidega, on võimelised sõitma edu laineharjal. Neil on eriline vaist, et mõista asjade tsüklilist loomust. Number 8 küsib: mida sa õpid oma elu kurvidest ja käänakutest? Kuidas hoiad saavutatud tasakaalu? Kas usaldad, et elu tsüklid toovad sinuni kõik vajamineva? Võib öelda, et 8 keerdudes on peidus idee, mõiste ja ettekujutus.
Kaheksal jätkub põnevust veelgi. 8-kujundisse sobitub näiteks ka inimese silmapaar, mis omakorda meenutab avarama vaatenurga nägemise tähtsust. Aga ka pilt raku jagunemisest ja arenemisest – jälle tekib 8-kujund. Eesti rahvapärimuses tuntud kaheksakand ehk õnnetäht on kaitsja, õnnetooja ja uue päeva alustaja. Korrapärane kaheksanurk on samuti uuenemise, ülemineku ja täiuslikkuse sümbol. Kaheksa vestab meile salapärasel kombel maa ja taeva, öö ja päeva, aastaaegade ning muude suurte üleminekute tantsust.
Castel del Monte asub Apuulia maakonnas, Itaalia „saapa kontsas“
See on number kaheksa salapärale pühendatud, mäe otsas kõrguv massiivne ehitis. Kaheksanurkse kindluse igas nurgas on omakorda kaheksanurkne valvetorn ja kindluse sisehoovgi on 8-nurkne. Kindluse esimesel korrusel on 8 saali – ja samapalju ka teisel. Korruseid ühendab keerdtrepp, mis pöörab ennast vastupäeva, nagu teokarp. Observatooriumiks ja laboratooriumiks ehitatud kindluse arhitektuuri on kindlasti peidetud salajane sõnum.
Castel del Monte on ehitatud matemaatiliselt väga täpselt, et päike saaks valgustada erilisi kohti kindluses ja varjud oleksid täiuslikud ning arvestaksid sodiaagimärkidega. Loss on ehitatud erilisel viisil ja erilisse kohta, et jälgida aastaategade vaheldumist, pööripäevi, päikese teekonda, valguse ja varjude mänge. Aastatel 1240-1250 Frederick II Hohenstaufeni, Saksa-Rooma riigi valitseja ja keisri poolt ehitatud kindlus on justkui maa ja taeva ühenduslüli.
Castel del Monte arvatakse olevat poolel teel sellel joonel, mis viib Chartres katedraalist Cheopsi püramiidini. Need on kaks rajatist, mida Frederick II – erakordsete võimete ja energiaga inimene – olevat eriti sügavalt hinnanud. Nii Cheopsi püramiid, Chartres katedraal kui ka Itaalias asuv kindlus peidavad endas saladusi.
Käisime seda meistriteost, Castel del Montet, ka oma silmaga vaatamas. Kahtlemata on nende müüride vahel tunda iidsust ja salapära. Kindlasti pani see külastus aluse ka uutele taipamistele ja kokkusattumustele. Tundub, et number kaheksaga seotud müstilisel ehitisel on tõesti võime harmoniseerida ja tasakaalustada. Aga seda peab igaüks muidugi ise kogema. Mõtteainet andis pilguheit universumi saladustesse ja ajaloo hämarusse küll pikemaks ajaks.
Nii maailmas kui ka oma mõtetes rändamine rikastab elu uute vaatenurkade, inspiratsiooni ja ideedega. Soovitan igal võimalusel pakkida reisikohver ja varuda mugavad matkasaapad!
Castel del Monte kindlusest paistev taevas ja kindluses asuv keerdtrepp.