Unehäired kimbutavad, mida teha?

unehäired

Täna räägin, kuidas unehäired mind kimbutasid ja milliseid meetodeid ma nende seljatamiseks katsetasin. Mida  ette võtta, et üldse magama jääda, et uni oleks rahulikum ja sügavam ning üldine heaolutunne suurem?

Rahulik uni võib olla suur unistus

Tunnistan üles, et unehäired valmistasid mulle peavalu, ja seda nii otseses kui kaudses tähenduses, juba selle aasta algusest saati. Ühelgi õhtul polnud päris kindel, kas ma enne äratuskella kinni vajutamist üldse magama jäänud olengi. Ja kui polnud, siis võib öelda, et hommikul ronis voodist välja parajalt tige herilane minu öösärgis.

Minu puhul olid sellises olukorras päris kindlasti süüdi vanad vaenlased – stress ja närvipinge. Mõnikord saab argipäevakarussell sellise hoo sisse, et õhtul lihtsalt ei leia oma stopp nuppu üles ja uni ei tulegi.

Iseenda heaolu on ülioluline

Loomulikult oleks iseenda heaolule tulnud otsekohe rohkem tähelepanu pöörata, eriti kui avastasin end selliste kaaslaste keskel nagu unehäired, ärevus ja väsimus. Aga nagu Eestis harjunud, võtsin aga need uued kaaslased kampa ja vihtusin tööd sama suure hooga edasi.

Ma tean, et mõnele inimesele piisab välja puhkamiseks ainult mõnest tunnist ja teised vajavad und hoopis rohkem. Minu jaoks on 8-9 tundi selline paras aeg, mille võiksin öösel rahulikult põõnates veeta. Selle tõttu oligi maru ehmatav avastada, et näiteks nelja tunni pärast tuleb juba voodist välja ronida, magamajäämise osas pole aga veel edusamme tegema hakatudki. Üleval passides võib muidugi selliseid fotosid saada:

öösel kui uni ei tule

Panen aga nüüd siia kirja, mis need päästerõngad on, mida kasutan ja enda peal katsetan ning kuidas need mulle  toiminud on.

Mis unehäired eemale hoiab

Minu kogemuse põhjal on kõige tähtsam loobuda sellest, mis tekitab masendust, ärevust ja stressi. On päris tõeline julgustükk loobuda nii olukordadest kui ka inimestest, millega või kellega olen küll harjunud, aga mis või kes muudavad enesetunde halvaks. Minu isiklikud unehäired on aga alla andnud, kui ma muutustega elus hakkama olen saanud.

Järgmine oluline asi on päeva jooksul higistada ja naerda. Jalutuskäik ja naermine toimetab tõhusalt masenduse, ärevuse ja stressiga. Miks naer on kasulik ja miks maailm kestab, sellest olen kirjutanud varemgi ja Gabrovos näiteks on koguni Huumori ja satiiri maja olemas.

Ja seega, ega blogi reisi- ja matkalood ei tekkinud tühjalt kohalt. Probleemide lahendamisel võib kogeda väga palju uut, millest kirjutada. Ühesõnaga, kasulik on käia matkamas, aga ka saunas ja trennis ning ütlen veel, et hirmuhigi pole kindlasti mitte tervislik. Liiga tugev trenn õhtuti minu arvates ka uinumist ei soodusta, aga see on siin minu arvamus.

Jalutades on aega märgata teisigi jalutajaid:

varesed jalgrajal

Õhtul on näiteks hea juukseid kammida või harjata ja peanahka õrnalt masseerida. Selline tegevus maandab pingeid ja rahustab. Juuksed võib ööseks ka patsi punuda, kui nii on mugav.

Elektrooniliste seadmete helendavad ekraanid peaks kinni vajutama vähemalt tund aega enne magamaminekut. Tundub võimatu ettevõtmine, aga tegelikult teostatav. Nii ootamatult tekkinud vabal ajal võib lugeda midagi inspireerivat või mediteerida.

Riputasin siia üles ka rahustavaid loodushelisid, millel võib lubada end kaasa haarata, lihtsalt vaadata ja kuulata. Samahästi võib kuulata vaikset rahustavat muusikat.

looduses viibimine peletab unehäired

Rahulikult ja sügavalt hingamine. Ja veel rahulikumalt ja sügavamalt hingamine. Läbi vasaku ninasõõrme hingamine täidab jahutava ja rahustava energiaga. Võib täiesti proovida mõni minut. Teiste joogaharjutuste kohta saab teavet joogatundides.

Lõdvestav jalatalla massaaž, samuti mõnus soe jalavann, kuhu on lisatud peotäis magneesiumisoola. Magneesium rahustab kogu keha ja leevendab krampe jalgades. Lõdvestumiseks on head ka spa-d, eriti kui mõnes on soolase veega bassein, ja muud sooja vee protseduurid.

Avastasin Tartus floatingu, mis kujutab endast samuti ülisoolases vees hõljumist ja hakkasin soovima, et mul oleks kodus ka selline kapsel.

Unehäired võivad olla seotud ka toitumisega

Und võivad mõjutada toitumine ning puudu olevad vitamiinid ja mineraalained. Nii on seesama magneesium, B-grupi vitamiinid, tsink jne vajalikud melatoniini tootmiseks organismis. Melatoniini toidulisandina kasutades tuleb olla ettevaatlik, uurida põhjalikult kui suurt kogust ja millal võtta, samuti kõrvaltoimeid, ning sellega ma niisama ei lahmiks. Kuigi ma võtsin seda tõesti. Päeva jooksul tuleks aega leida tervisliku ja kergesti seeditava toidu söömisele, kusjuures soe toit tekitab head turvalist tunnet. Enne magamaminekut aga ma kõhtu enam väga täis ei vitsuta.

Päeva jooksul juua piisavalt puhast vett, sest ka veepuudus võib häirida magamist. Minule tekitab vedeliku puudus ka näiteks peavalusid. Õhtul võiks juua sooja rahustavat taimeteed ja miks mitte näiteks palderjani tilkade asemel katsetada palderjani teega.

toitumine mõjutab une kvaliteeti

Magamaminek enne keskööd on järgmine ülivõimatu asi minusuguse öökulli jaoks, aga kui väga vaja, siis jälle teostatav. Uni on parem, kui saan oma tegevused tehtud ja iseennast voodisse kell 22.00.

Tiibeti energeetiline bLA massaaž, minu lemmik

Suurepärane leid minu jaoks on bLA massaaž, mida nii iseenda kui teiste heaoluks praktiseerima hakkasin. bLA masssaaži oleksid tiibeti meedikud ja astroloogid justkui minu jaoks välja mõelnudki! Kavatsen sellest ka eraldi loo kirjutada, aga ütlen kohe, et unehäired võivadki olla tekkinud ka sellest, et peenekoeline bLA energia on stressirohke elu ja läbielamiste tõttu kaduma läinud.

Tiibeti energeetiline massaaž on väga õrn ja seda tehes tundub mulle, justkui kostaks unelaul. See annab üldise heaolutunde ja ka väidetavalt ka säravama jume. Kui soovid sellest rohkem teada, võid mulle kirjutada.

Nagu näha, pole mul sel aastal igav olnud kõigi nende katsetuste ja elumuutustega. Kui kellegil on veel häid nippe hea une teemal, andke märku!