Varssavi olekski minu jaoks jäänud Suureks Kolelinnaks, kui ma poleks otsustanud ükskõik kuhu mujale sõita ja leidnud Wilanow palee. Loomulikult on ka Varssavil oma ilu ja vaatamisväärsused ning tegelikult olen rahul, et seda linna külastasin.
Nimetähed Wilanow palees
Kuningas Jan III palees Wilanow’s tekkis mul täpselt selline tunne, et otsekohe tõttab kleitide kahinal hulk vanu tuttavaid sisse. Peaaegu et kuulsin kõnekõminat ja mõõkade kilinat. Täpselt niisugune kodutunne oli mul ka ükskord Cervara kindluse juures Liguurias. Justkui peaksid kohe nurga tagant välja kappama vanad tuttavad, uhked suletutid kiivritel lehvimas. Teate küll, mis tunne see on. Wilanow’s leidsin isegi oma nimetähed. Mis ma ütlesin, kodu.
Kuningas Jan III Sobieski tegeles, peale ottomanide eemaletõrjumise Euroopast, ka kunsti ja kirjandusega. Tal oli raamatukogu ja väga palju erinevate maade kunstnike maale. Need asjad olevatki seal täpselt nii nagu vanasti. Lisaks veel mõned pudinad Egiptusest ja mujalt maailmast.
Ma pildistada väga ei tahtnud, huvi korral googeldage ise näiteks Lucas Cranach: Salome mit dem Haupt des Johannes. Mina polnud varem näinud.
Kuninganna tuba oli ilusam kui kuninga tuba
Kollastes, kuldsetes ja valgetes toonides paleed ümbritses palju naiste skulptuure ja tundus, et keegi oli selles paigas ilust ja naistest väga hoolinud. Kes muu, kui Lechistani Lõvi hüüdnime saanud kartmatu valitseja Jan, kes elas palees oma armastatud kaasa Maria Kazimieraga. Kuninglikust paarist on jäänud palju armastuskirju ja muid tõendeid, et tegu oligi armastusabieluga. Väga haruldane nii tol ajal kui ka hiljem.
Kuninganna tuba kaunistasid mitmed kujud, isegi peenelt voolitud sfinksikesed. Rääkimata uhkest tapeedist, voodit ümbritsevat baldahhiinist ja muudest iluasjadest.
Palee aias nägin ka palmid ära! Isegi tuulel oli siin ruumi heljuda, üleni ülisuurte liiliate lõhnapilves! Varssavis vingusin, et linnas on nii vähe ruumi, et tuul on tolmune.
Seda palees asuvat muuseumi soovitan küll külastada, kui Poolast läbi sõitma juhtute. Minul vähemalt oli siin väga hea rahulik tunne ja ajaloolisi maale ning kauneid mööbliesemeid ei näe just iga päev. Lisan palee kohta lisainfo uurimiseks isegi lingi.
Veel Varssavi vaatamisväärseid kohti
Varssavi polnud tegelikult nii hull midagi kui ma alguses mainisin. Lihtsalt pärast Krakowist ja Tatra mägedest saabumist… oleksin tahtnud tagasi minna.
Varssavi ehk poolakeelse nimega Warszawa üks vaatamisväärsus on kindlasti vanalinna keskväljak. Kuningalossis asub praegu muuseum. Varssavi asub Vistula ehk Wisla jõe kaldal ja linna sümbol on merineitsi kuju.
See lillade tellingutega ehitis on Varssavi Ülikooli raamatukogu ilus botaanikaaed, aga aja puudusel jäi järele uurimata, kas mind ka sisse oleks lastud.
Hoone kohta, mille ees on ratsanik, kommenteeris keegi eestlane mu kõrval, et see on Varssavi presidendipalee.
Kultuuri ja Teaduste Palee on silmatorkav oma 230 meetriga. Palees pidavat asuma mitmed teatrid ja muuseumid ning saama imetleda linnapanoraami. See on reisikirja esimesel pildil kõige kõrgem hoone.
Lazienki pargis võib jalutada ja Chopini monumendi juures muusikat kuulata. Poola toiduga tasub kindlasti liialdada ja õnneks on ka Varssavis hulganisti restorane ning pubisid, kus inimesed õhtuti elavalt suhtlevad. Linnas saab liigelda ka metrooga.
Ja tuligi aeg Warszawa Centralna üles leida, et selle ees asuvas bussipeatuses Lux Expressi astuda. Öine bussisõit Vilniusse, väike puhkepaus ja edasi Riiga. Riias leidsin üles sõbranna ja sain autoga Tartusse tagasi. Milline kokusattumus, eks!
Kes kuhugi ei sõida, see ka midagi uut ei avasta
Seda võingi öelda suvise seiklusreisi kokkuvõtteks. Igal reisil olen enda jaoks avastanud palju uut nii sise- kui välismaailmas. Just sellistel omasoodu kulgevatel radadel, kus kõik pole ette ära planeeritud, on ruumi ja aega märgata kokkusattumusi, maagiat ja müstikat.
Loodan et teilgi paistab päike ja tuul puhub õigest ilmakaarest!
Reisikirja eelmised osad asuvad siin:
Seiklusreis Poola ja tagasi – Vilnius