Kui oled pidevalt haige ja väsinud, võib lümfi liikumine olla häiritud. Lümfisüsteemi võib võrrelda kanalisatsiooniga, mille häireteta toimimine on meile elulise tähtsusega. Kes tahaks elada mustusest kubisevas majas? Lümfisüsteem on oluline osa immuunsüsteemist, mis kaitseb meid haigestumise eest, transportides kehast mürke välja.
Jääkainete eemaldamine on organismile aga eluliselt oluline.
Lümfi liikumine võib muutuda aeglaseks, kui inimene ei liiguta end, toitub halvasti või on põdenud pikaajalist rasket haigust. Kuidas puhastada lümfisüsteemi ja parandada tervist tervikuna?
Mõned lihtsad, kuid väga kasulikud sammud lümfi liikumise ergutamiseks:
1. Liikumine ja jooga. Paranda keha vereringet! Vere- ja lümfiringe on teineteisega seotud. Keha koed võivad muutuda põletikulisteks, kui vere ja lümfi ringlus aeglustuvad.
Lümfisüsteem töötab kõige paremini, kui sa liigutad oma keha. Liigutamine aitab vedelikel liikuda ja toitainetel rakkudesse jõuda. Füüsilised harjutused ja liikumine – näiteks tavaline rahulik jalutamine – on lümfi sõbrad.
Eriti kasulik on jooga, kus kasutatakse kerepöördeid, mis samuti vedelike liikumisele kaasa aitavad. Kundalini joogas näiteks on ka spetsiaalsed kriyad lümfisüsteemile. Kehakaalu kontrolli all hoidmine on omakorda kasulik nii lümfi kui üldise tervise ja heaolu seisundile!
2. Sügav hingamine. Meditatsioonipraktikad ja lõdvestusharjutused soodustavad sügavat, diafragmahingamist. Lümfisüsteemil pole organit, mis seda edasi pumpaks. Sügav hingamine aitab samuti lümfil liikuda. Nii et hinga toksiinid välja! Ja naera südamest, nii et kõht vappub ja diafragma liigub!
Naer on terviseks! Foto: Pixabay
3. Lümfimasaaž stimuleerib lümfi liikumist ja toetab seega kogu organismi puhastusprotsesse. Lümfimasaaži abil saab edukalt vähendada kergemaid turseid ja muuta enesetunnet oluliselt paremaks. Lümfimassaaž on õrn ja see ei pressi lihastele. Massaaži käigus mõjutatakse ainult nahka ja nahaaluseid kudesid. Massaaži võtted on nõrgalt suruvad, ringjad ja pumpavad ning neid alustatakse kaelapiirkonnast.
Lümfimasaaž aktiveerib parasümpaatilist närvisüsteemi, aidates seega kaasa stressi vähenemisele, lõõgastumisele ja rahulikule unele. Lõõgastunud olekus liigub lümf paremini! Masaaži näidustused ja vastunäidustused leiad Eesti Lümfiteraapia liidu lehelt.
4. Saunaskäik. Ka sauna soojus aitab lümfil paremini voolata. Higistamine ergutab toksiinide eemaldamist kehast ja soojus kiirendab hingamist ning südame tööd, mille tõttu paraneb lümfiringe. Temperatuur peab aga olema kuni 60 kraadi.
Kasulik on vahelduv külm ja kuum dušš. Lümfi liikumist ergutab samuti naha kuivharjamine. Harja – naturaalsetest harjastest harjaga – ringjate liigutustega lümfi liikumise suunas, ehk siis südame suunas – jalad varvastest ülespoole ja käed sõrmedest rinna poole.
5. Toit, mis vähendab põletikke. Mida rohkem toitaineid ja vähem kemikaale toit sisaldab, seda paremini saab lümfisüsteem töötada. Töödeldud toit, küpsetised, kommid, kiirtoit ja konserveeritud toit koormab lümfisüsteemi. Põletikuvastased toidud aga sisaldavad vajalikke toitaineid ja antioksüdante.
Kasulik roheline otse loodusest, karulauk
Toidulauda sobivad rikastama:
- rohelised lehtköögiviljad, ristõielised köögiviljad (brokoli, kapsas, lillkapsas jne),
- vetikad spirulina, klorella, nori, wakame, kelp sisaldavad palju klorofülli, vitamiine ja mineraale,
- marjad,
- puuviljad – nendes sisalduvad ensüümid ja happed on suurepärased lümfipuhastajad. Puuvilju on parim süüa tühja kõhuga, kuna enamus neist seedub umbes poole tunniga, luues sulle kiiresti hea enesetunde,
- omega-3 rasvhappeid sisaldavad toidud nagu lõhe ja looduslikud mereannid,
- pähklid ja seemned (chia, lina, kanep, kõrvits jne),
- rafineerimata õlid (näiteks extra virgin oliiviõli ja kookosõli),
- maitsetaimed ja vürtsid (näiteks ingver, kurkum, küüslauk),
- lagritsa-magusjuur (Glycyrrhiza glabra) stimuleerib lümfi liikumist (lagritsa tablett võta sisse tühja kõhuga),
- Joo ka piisaval hulgal puhast vett!
Jalutuskäik metsas ja vitamiinipommid – marjad!
Lümfisüsteemi eest tuleb hoolt kanda igapäevaselt, sest eksimusi see meile ei andesta. Umbes kanalisatsiooniga on ju alati palju peavalu. Eriti oluline on lümfisüsteemi puhastamine pärast haigusi ja ravikuure. Jääkide eemaldamine organismist vähendab ka liigset rasva ja muudab naha kaunimaks.
Lubades endale piisavalt liikumist, rahulikku und ja tervislikku toitu – ning mõnusat massaaži – , hoiad korras oma tervise ja oled ka tursetega vähem kimpus.
„Kui arst ütleb sulle, et kõigepealt on vaja organismi puhastada ja alles seejärel hakkame uurima, kus probleem peitub – siis on tegu iidsete arstide traditsiooniga. Avicenna on öelnud: kõigepealt tuleb ennast puhastada, lõpeta õgimine, nälgi, joo vett ja rahune ja kui see ei aita, alles siis mine arsti juurde! Kui hakkate ennast regulaarselt puhastama, siis polegi arsti juurde eriti asja!“ (Olga Butakova)