Kuidas reisida ainult käsipagasiga – 11 asja, mida kaasa võtta

käsipagasiga reisile - seljakott sall ja kingad

Tallinnas küsis mind Indoneesia-reisile saatma tulnud sõbranna hämmeldunult: „Kuhu sa oma pagasi jätsid?” Näitasin oma kotti, mispeale ta nentis: „Käekott ehk käsipagas on küll, aga kus su kohver on?” Mina ilmselgelt pole see, kes viitsiks kohvreid ja pakke tirida. Siiani olen käsipagasiga reisides olnud enam kui rahul. Pealegi võib äraantav pagas kaduda lennujaamas müstilisse pagasite musta auku. Keegi ei tea, kuhu. 

Balil muigasid aga hoopis suurema kogemusega rännumehed minu seljakotti nähes, et neil on kahepeale samapalju asju. Piinlikkusest aitas välja vastleitud sõbranna, kes teatas, et mul on kotis jope, sest Eestis on külm. Jopele lisaks olin jõudnud osta ka paar sarongi. Üks põhjus, miks võtta kaasa minimaalselt asju ongi see, et reisil kipub neid nagunii juurde kogunema.

See ingliskeelne humoorikas test aitab sul teada saada, millist tüüpi pakkija sina oled.

Kui suur kohver või seljakott aga üldse valida?

Pagasi lubatud mõõdud saad teda lennufirmade kodulehtedelt. Siin on Skyscanneri ülevaatlik tabel Euroopa lennufirmade lubatud käsipagasi mõõtude ja kaalu kohta. Rahvusvaheliste lendude puhul on kokkuvõtte teinud Worldtraveler.

Lennufirma kodulehelt tuleb aga siiski üle kontrollida. Näiteks kehtestas Ryanair 2018 aasta jaanuarist nõude, et reisijad saavad pardale kaasa võtta ainult kahest käsipagasi kotist väikseima. Suurem võetakse väljalennu  värava juures ilma lisatasuta hoiule ja sihtkohas saab selle kätte pagasilindilt. Priority boarding puhul saab mõlemad käsipagasi kotid endaga lennukisse kaasa võtta.

Mida aga oma reisikotti pakkida? Võtan lühidalt kokku, millest käsipagas võiks koosneda. Kasuks tuleb, kui mõni päev enne reisi hakkad tegema nimekirja asjadest, mis sinuga kaasa peaksid tulema. Nii  on piisavalt aega nimekirja asju juurde lisada ja maha tõmmata. Pääsed viimase hetke pakkimispaanikast!

reisinimekiri
Reisinimekiri tuleb kasuks

Reisima ainult käsipagasiga – alusta pakkimist!

  1. Võta kaasa sellised asjad, millest sul pole kahju loobuda. Kui oled reisil hankinud midagi uut ja üliägedat, mis viib  käsipagasi lubatud mõõtudest välja, pead viimasel reisipäeval tegema valiku. Mina saan nii alati oma vanadest asjadest lahti. Näiteks on mul kübar Balil, särk Singapuris, rannaplätud Maltal, sokid Itaalias ja käterätt Prantsusmaal. Lisaks võib reisil juhtuda ootamatusi, võid unustada oma asju ja vargused pole välistatud.
  2. Võta kaasa riided, mida saab kasutada mitmel erineval viisil, mis kuivavad kiiresti  ja mis ei kortsu. Vali riided ja eriti jalanõud, mida oled juba varem kandnud. Nii ei teki üllatusi, et need ebamugavateks osutuvad. Vali sobivad värvitoonid, et kõiki riideid saaks omavahel kombineerida. Mina ei lähe kusagile ilma soojade sokkideta (kasvõi lennukis mugav jalga tõmmata), aga see on täiesti harjumuse asi.
  3. Soovitan suurt pashmina-tüüpi salli. Võid kasutada väga erinevatel viisidel, ka tekina. Sama on sarongiga – sobib seelikuks, kleidiks, salliks, käterätiks, (ranna)linaks, on vajalik õlgade katmiseks templisse ja kirikusse minnes ja veel palju võimalusi.
  4. Vedelikud

    pane kergesti kättesaadavasse kohta. Käsipagasiga  tohib võtta kaasa vedelikke kuni 100 ml pakendites ja need peavad mahtuma 1 liitri suurusesse taassuletavasse kilekotti. Võta hügieenitarbeid kaasa ainult minipakendites ja nii vähe kui võimalik. Kui palju hambapastat või kreemi sa nädala-kahega kulutad? Tõenäoliselt on sihtkohas kauplusi ja hotellides on šampoon ja seep enamasti olemas. Sama on käterätiga – võta kaasa ainult kerge ja väike.  Vedelike pudelid võid mässida eelnevalt toidukilesse, kui kardad lekkimist.

  5. Võta kaasa päikeseprillid ja bikiinid (soojale maale). Kõrvaklapid (võid panna päikeseprillidega samasse karpi). Täispuhutav kaelapadi – lennukis väga mõnus. Väike õhuke (riidest) kott, millega kohapeal ringi jalutada. Väike taskulamp – oleneb, kuhu sa lähed. Telefoni aku võib olla just tühjaks saamas. Õhuke vihmakeep vihmavarju asemel.
  6. Telefon ja fotokas. Uuri välja, kas sihtkohas on tarvis adapterit.  Paki oma tehnikavidinad ja laadijaid nii, et need ei puruneks.
  7. Nõel, veidi niiti ja mõned haaknõelad juhuks, kui midagi on vaja parandada. Paber ja pliiats. Söetabletid, plaastrid.
  8. Ja loomulikult dokumendid! Uuri välja, kas piisab ID-kaardist või on vaja passi. Jälgi, kui kaua su dokumendid kehtivad. Tee dokumentidest ka koopiad ja saada enda e-mailile. Lihtsalt igaks juhuks. Kirjuta üles mõne lähedase telefoninumber, juhuks kui su telefoniga peaks midagi juhtuma ja sa vajad abi. Ära hoia seda paberit telefoni  kaante vahel. Tee kindlasti reisikindlustus ja reisitõrkekindlustus.
  9. Raha ja pangakaardid. Ära hoia kogu raha ühes kohas. Hoia käepärast väikesed kupüürid bussi- ja taksosõiduks.
  10. Veepudel – osta peale turvakontrolli või täida tühi pudel kraanist. Lennuki kuivas õhus tekib vedelikupuudus. Võta samuti kaasa midagi lennukis söömiseks. Isegi kui pakutakse lennukitoitu. Võibolla jõuad  sihtkohtagi õhtul ja pead söömisega hommikuni ootama.
  11. Kaart, GPS, Google Maps või mõni muu kaarditarkvara. Tee selgeks, kuidas jõuda oma esimesse majutusasutusse. Veel parem, kui teed põhjalikumat kodutööd. Lennujaamas võta infomaterjale ja kaarte.
puhkusele võib minna ainult käsipagasiga
Puhkusele võib minna ainult käsipagasiga

Veel soovitusi, et kohver väiksem saaks

Keera oma riided rulli, selle asemel et neid nelinurkselt üksteise peale laduda. Hoiab ruumi kokku!

Lennukisse minnes pane selga nii palju riideid kui võimalik, nii vähendad pagasi mahtu. Reisi ajal on ka mõnus endale kampsun ja sall ümber võtta. Kõik mittevajaliku võid lennukis jälle kotti toppida.

Kui keegi teine sinu kohvripakkimisest vaimustuses ei ole, loe üksi reisimise plussidest ja miinustest.

Sellest,  mida pole kindlasti tarvis kaasa vedada, räägib järgmine lugu.

Kui soovid oma kogemusi jagada, pane need kommentaaridesse või e-kirja.