Küpros – Paphose Ezousa oru matkarada

Paphose piirkonnas asuv Episkopi on traditsiooniline Küprose küla, mis asub Ezousa jõe idakaldal, Paphose linnast 12 km kaugusel. Siin on väga kaunis maastik, mille praegu, detsembris, muudavad värviliseks oranžide ja kollaste viljadega mandariini-, apelsini-, greibi- ja sidrunipuud.

Paphose piirkonnas asuv Episkopi küla on siiani muutumatuna püsinud

Küla tänavad on kitsad ja sageli järsult üles- või allamäge, majad ehitatud kohalikust hallikaspruunist lubjakivist. Küla kohal kõrguvalt kaljult vaatab alla kirik.

Selles majas asus kohvik ja tänavanurgal bussipeatus. Bussid vingerdasid väga osavalt neil kitsastel tänavatel.

Paphose Episkopi küla

Üks kohalik vana mees hõikas meile, et me määrime oma jalad poriseks, kui külast välja matkama läheme. Hõikasime vastu, et vahva, läheme!

kaktused

Ezousa oru loodusrajal jalutades võib imetleda maalilisi vaateid

Maalilisi vaateid võib Küprosel tegelikult imetleda kõikjal. Ma tundsin seda imetluse tunnet terve reisi vältel.

Milline avarus!

Ezousa oru matkarada on ovaali kujuline ja umbes 7,6 km pikk. Ma ei saanud alguses aru, kuidas plaanil märgitud matkarada saab kulgeda mööda jõge. Aga sai küll. Jõgi oli lihtsalt kitsamaks kuivanud. Ühes kohas pidin jalanõud ka ära võtma ja läbi lompide kahlama. Vanal mehel oli õigus, savi käitus savi kombel ja kallistas kõvasti jalataldu.

Varemed matkaraja ääres:

Küpsete viljadega apelsinipuud:

Tagasi Paphose ehk Pafose linnas

Paphose piirkond on mõnus avastamiseks nii kohalike bussidega kui ka autoga. Randade valik on mitmekesine, loodus suviselt värviline, külad nagu muinasjuturaamatust pärit ja inimesed, vähemalt kõik need keda mina kohtasin, sõbralikud. Paphose piirkond on palju suurem kui ainult Paphose linn. Paphose linn on aga kantud Unesco maailmapärandi nimistusse, sest see on arhitektuurimälestiste poolest nii rikkalik.

Pafose vanalinna ei tundnud kohe ära seetõttu, et see oli peaaegu inimtühi. Nii jalutasime otsides ringi ja küsisime kohalikult naiselt teed. Temalt saimegi teada, et olime vanalinna just üles leidnud. Suveniire ja jäätist sai siiski osta ja mõned jalutajad olid samuti. Vanal ajal on Pafos olnud ka Küprose pealinn ja seega on käinud siin ka hoopis vilkam elu.

Keskaegne kindlus Paphose sadamas:

Omanäolised paadid:

Ja muidugi Küprose kassid

Paistsid läikiva karvaga, toidetud, populaarsed ja mõned ka pisut elu poolt räsitud moega. Üldse mitte nii paberõhukesed nagu mõnedes teistes lõunamaistes riikides. Seltsivad ja “jutukad”.

Küpros on pika ajaloo ja rikkaliku kultuuripärandiga maa

Küpros asub Euroopa, Aasia ja Aafrika ristumiskohas ja selle ajalugu ulatub 11000 aasta taha. Siin kohtab väga paljude kultuuride mõjutusi ja ka erinevat arhitektuuri. Kreeka juurtega maal saab praegu lisaks kreeka keelele läbi väga hästi ka inglise ja vene keelega.

Alles hiljuti kuulus Küpros Briti võimu alla ja kuigi Küpros tahtis liituda Kreekaga, on praegusel ajal selle ärahoidmiseks üks kolmandik saarest Türgi võimuses.

Järgmises loos kirjutan, mida Küprosele reisimiseks kaasa võtta ja mida praegu reisides veel teadma peaks.

Reisikirja eelmised osad:

Küpros – suvi detsembris

Küpros Aphrodite ja Adonise radadel