Indoneesia reis. Miks kõigist saartest just see Bali?

Balil pole kaht sarnast päeva. Tõenäoliselt sa kannadki mitu nädalat sama särki – vähemalt Ubudis ja erinevatel põhjustel –, kuid enesetunne ja hingeseisund on sul kindlasti muutuv. Iga päev, kui mitte iga hetk. Ja see pole ainult minu subjektiivne arvamus pisikese Indoneesia saare kohta! Balil on nii palju kihte, tasandeid, müstikat, maske, äraarvamatust ja avastamata paiku…

Kuidas jõuda Balile? Ah et see ongi Indoneesia?

Kogesin, et selle Indoneesia saare elanikele on selge, kuidas paljud inimesed kogu maailmast siia jõuavad.

„Ühel päeval lihtsalt…” hakkasin vastama kohaliku balilase küsimusele: „Miks?”

„ …Bali hakkas sind kutsuma,” jätkas tema.

„Just. Bali hakkas mind kutsuma.” Iga päevaga järjest valjemini ja järeleandmatumalt. Tundus nagu oleks iga inimene, kellega juttu sattusin puhuma, saabunud Balilt, soovides jagada minuga nõuandeid ja oma vaimustust. Kokkusattumusi kroonis Rahva Raamatu Reisihommikul raamatuloosiga Jesper Parve „Minu Bali” võitmine. Raamatule sain autori autogrammi, veelgi nõuanded ja tuult tiibadesse. Kui see pole märguanne, mis siis veel?

Bali jungle

Ega sa ometi üksi ei lähe?

Ükski minu tuttavatest Indoneesia ega Bali saare kutset ilmselt ei kuulnud. Üksi reisimisel on aga see eelis, et ilmselgelt kohtad teisigi, kes oma reisimuljeid jagada tahaksid. Elamusi lihtsalt koguneb nii palju, et need ei mahu enam seljakotti ega hinge ära. Kui hästi läheb, leiad aga ka ka tõelisi sõpru. Erinevad kodumaad, keeled, kultuuriruumid, lennumarsruudid… samad mõtted, tunded, unistused, läbielamised. Maailm muutub hoopis pisemaks, aga pilt sellest hämmastavast maailmast palju avaramaks. Ühe reisi lõppedes jääd ootama, millisel maakera põsel toimub uus kohtumine rändurihingega kaaslastega.

Ganesha

Ma kindlasti ei jaga soovitust tormata ühel päeval üksi tundmatusse, paar särki seljakotis. Tasub tõsiselt kaaluda, kui tugev närvikava sul on. Indoneesiasse ja Aasiasse on nutikas minna ilma igasuguste ootusteta kohata midagi tuttavat või elada valmismõeldud plaani kohaselt. Võib juhtuda, et avastad end džungli veeres imestamast, kes küll ostis tagasisõidupileti alles nii paljude nädalate pärast? Ja otsimas uusi pileteid – Põhjapoolusele näiteks? Kui su silmad aga muutuste ootusest särama löövad ja soovid leida harmooniat, kooskõla iseenda sees, siis võib see saar olla paik, millelt hoogu võtta. Balil kohtab palju üksikuid seljakotirändureid.

Bali korraldab kokkusattumusi

Minu Balilt leitud, aga hoopis teisest maailma nurgast pärit sõbranna sõnul pidime me ilmselgelt kohtuma just selleks, et ma saaksin kustumatu mulje Järvetemplist ehk Pura Ulun Danu Beratan´ist. Üksi vaevalt ma oleksin nii kaugele, Bali keskosast veel veidi põhjarannikule lähemale, sõitma hakanud. Spirituaalsest keskusest Ubudist tulles olin end mõnusalt Sanuris, ookeani ääres, sisse jõudnud seada. Vaevalt oleksin üksi külastanud ka Bratani järve lähedal asuvat restorani, mille toit oli lausa taevalik. Sest see oli ka taevale lihtsalt nii lähedal. Kolmandal korrusel. Mägedes. Tunnistan ausalt, et sellist maitseelamust, nagu näiteks Itaalias, ma Balilt ei saanud. Kui see restoran nüüd välja arvata…

Tundsime uue sõbrannaga mõlemad, nagu oleks Pura Ulun Danu Beratan meile tuttav paik, kus juba kunagi ammu koos oleme viibinud. Kõige muu hulgas võib juhtuda kasvõi nii, et kohtad paariaastast tüdrukutirtsu – pisikese helesinise sarongiga -, kes tuleb sinuga rääkima nagu vana tuttavaga.  Lapsed Balil on erilised! Ja kuigi kumbki teineteise jutust päriselt aru ei saa, jääb tunne, nagu oleks toimunud midagi väga olulist. Bali saar lihtsalt meenutab mulle ahvipärdikut, kes mängib inimeste saatuste, tajude ja tõekspidamistega, näppab nende eilsed mured ja trikitab uue ootamatu homse. Bali saar on sõnulseletamatult müstiline.

monkey

Kui Indoneesia geograafia- ja ajalootund igav tundub, võid selle osa vahele jätta

Bali asub Indoneesias, Jaava, Lomboki ja Nusa Penida saare vahel. Saar on suuruselt võrreldav kahe Saaremaaga, inimesi elab sellel aga 4 miljoni ringis. Lisaks külastab saart hulgaliselt turiste ja  turism ongi tänapäeval Bali suurim sissetulekuallikas. Hollandi kontroll saare üle kestis alates 1840.aastatest kuni Indoneesia iseseisvumiseni 1949.aastal.

Bali meri, mis kuulub Vaiksesse ookeani, uhub saare kaldaid põhjakaares ja India ookean lõunas. Saarel asub mäeahelik vulkaanidega. Kõrgeim tegevvulkaan on Agung (3142 m), mis „magab” alates 1963.aastast. Agung ehk Gunung Agung on Bali kõige püham mägi ja koduks Bali suurimale templile, Besakih templile. Kuulsad on ka  tegevvulkaan Batur, mäed Batukaru, Catur… ja mitmed teised. Mägedest lõunapoole on maapind pidevalt laskuv, seal asuvad riisipõllud.

Bali painting

Kliima saarel on soe ja niiske. Vihmaperioodid, mis kestavad oktoobrist aprillini, vahelduvad kuivema perioodiga. Õhuniiskus vihmaperioodil on umbes 85%.  Mis tähendab, särk et tõenäoliselt kleepub kogu aeg keha külge. Isegi kuival perioodil on tunne nagu kuivaks väikeses niiskes ruumis korraga väga palju sokke. Suurim turistiperiood olevat juulis ja augustis. Päevased õhutemperatuurid jäävad vahemikku 20-33⁰C. Mägedes on jahedam, nii et paksemad riided tasub kaasa võtta.

Kohalike kogukondade mõju  on väga tugev ja sarnaselt Indiale, arvestatakse neis senini inimeste kuulumist „kastidesse”. Kastisüsteem tundis nelja jaotust: preestrid, sõdalased, kaupmehed ja talupojad-käsitöölised. Tänapäeval pole see muidugi elukutse valikul ega igapäevaelus enam määrav. Bali on kuulus hõbeseppade poolest, siin tehakse palju käsitööd: batikakangaid, puust ja kivist esemeid, maale…  Meistreid võib näha töötamas ja ka ise töötubades osaleda.

Vaimud võivad elada kõikjal

Balil on tunda Hiina ja India mõju, hinduism ja budism valitsevad siin alates 1. sajandist. Saar on hinduistlik, kuigi kõrvalasuvad saared on islamistlikud. Bali hinduism on käinud läbi omapärase sulatusahju, kus see on rikastunud lisaks jumalate ja pooljumalate austamisele, budistlike kangelaste,  esivanemate hingede ja pühapaikade  austamisega, kohalike uskumuste, animismi  ja maagiaga. Jumalad ja jumalannad on kohal ja mõjutavad kõike.

Bali spirituaalsus

Vaimudega, kelle energia võib pöörduda nii heaks kui halvaks, tuleb hoida häid suhteid. Öösel ringi liikudes tuleb olla ettevaatlik, sest sa ei pruugi märgatagi kõiki sind jälgivate deemonite ja nõidade  silmi. Bali hinduism on tihedalt põimunud kunsti ja rituaalidega. On ka tõelisi energiaga ja loitsimisega ravitsejaid, preestreid ja preestrinnasid. Kui sul on vaja, siis Bali korraldab kokkusaamise mõnega neist.

Kirjutasin ka sellest, et Balil võib leida taas üles oma kadunud naeratuse.

masks

„Õnne kolm põhjust on head suhted Jumalaga, teiste inimestega ja ümbritseva keskkonnaga,” ütleb balilaste filosoofia.

svasti astu