Pamplemousse botaanikaaed ja bussisõit Mauritiusel. 2. osa

Bussisõit Mauritiusel on eksootiline elamus, mis tuleks kindlasti ette võtta. Väga erinevate inimtüüpide vaatlemine ja kolisevas bussis loksumine on meenutamist väärt kogemus. Ühel päeval läksimegi kohaliku bussiliikluse abil uurima, milline on Pamplemousse botaanikaaed.

Aafrikas loobu oma harjumuspärasest vaatenurgast!

Peale bussist väljumist on kõige selle kireva virrvarri ja ka tuuletõmbuse tõttu omapärane tasakaalutuse tunne ja kõrvad võivad veidi lukus olla. Bussis on sõidu ajal sageli lahti nii aknad kui ka uksed – mille tõttu võivad pudelid ja muud asjad bussist ka välja veereda. Need võivad sattuda järgmise sõiduke rataste alla ja tekitada väikese plahvatuse, mis kedagi ei häiri. Lux Expressiga võib Eestis ka sõita, aga Aafrika bussisõit on midagi erilist.

Ma Küllit ette ei hoiatanud, et kavatsen sellisel viisil lõbutseda. Mu unistuste Aafrika!

Tegelikult oli väga hea, et Külli sellele reisile kaasa tuli, sest kas mu üksireisija närvikava oleks muidu vastu pidanud. Ja kõike seda ajaloolist infot, millest teile edaspidi pajatan, ma poleks omapead uurima hakanud.

Täiesti tavaline bussipeatus.

Reisijad astusid bussi ja bussist välja minu arvates täiesti suvalisel ajal. Infot busside ja peatuste kohta saab kohalikke elanikke ja bussijuhte küsitledes. Mingeid tabeleid kusagil väljas ei ole ja sageli pole ka peatustel nimesid. Bussipilet maksab euro ringis. Kuna saar on nii pisike, siis üle tunni-pooleteise vist eriti sõita ei õnnestu. Sellist bussiliini ei ole, mis viiks saare ühest otsast teise ja enamasti lähtuvad bussid pealinnast Port Louisist.

Mõne bussi trepp oli ülikitsas, aga sisse need suurte pakkidega ümarad tumedanahalised naised mahtusid. Arvata võib, et sõitjad sellise valitseva kuumusega palju higistavad, aga tulevad järgmised reisijad, kes pühivad läbi higistatud istme oma riietega jälle kuivaks. Siin ei tunta sellist asja, et kinnitage turvavöö või ostke juhilt vett ja kõrvaklappe. Sellest hoolimata kõik toimib ja joogivesi peab endal alati kaasas olema nagunii.

Märgake, et bussijuhti ei olegi.

Mauritiusel, jah, on vasakpoolne liiklus. Ma  oleksin peaaegu taksojuhi kohale istunud ja bussipeatustega läks pidevalt segamini, et kummal pool teed see õige on.

Mauritiuse pealinna Port Louisi üks bussijaam ja tänavaturg. Otseses mõttes tänavaturg. Puuviljad olid lihtsalt tänavale laotatud.

Kas Mauritiusel sõita bussi või taksoga?

Mauritiusel olime end sisse seadnud Flic en Flacis, saare läänekaldal. Siit hakkasimegi ühel hommikul seiklema botaanikaaia poole. Sellel hommikul mul veel selget pilti ei olnud, kus asub bussipeatus ja kuhu buss viib. Selle tõttu andsime kõigepealt võimaluse kohalikule taksojuhile, sõita koos meiega Pamplemousse botaanikaaeda.

Sir Seewoosagur Ramgoolami nimeline botaanikaaed on lõunapoolkera vanim. Botaanikaaias võis samuti nagu Casela looduspargis veeta terve päeva. Suurte puude all oli mõnus varjuline jalutada, Külli termomeeter näitas 33 soojakraadi ja puhus mõnus tuuleke. Suurepärane suveilm. Mida novembrikuust veel tahta!

Päeva edenedes olime juba kogenumad ja tagasi sõitsime kõigepealt botaanikaaiast taksoga umbes 10 minutit pealinna Port Louisi ja sealt siis kohaliku bussiga tunnikese Flic en Flaci.

Kes oma turvatsoonist loobuda ei taha, see võib Mauritiusel ringi veereda kas taksoga või rendiautoga. Normaalsed valged inimesed nii teevadki, ei kaldu oma mugavustsoonist liiga kaugele ega topi oma nina kohalikku elusse ja olusse. Arvestada tuleb aga vasakpoolse liiklusega ja kitsaste teedega. Kas aga see, kes oma kodudiivanisse üliväga kiindunud on, peaks üldse Aafrika lennule piletid ostma?

Pamplemousse botaanikaaed ehk sir Seewoosagur Ramgoolami botaanikaaed

Mauritius vabanes brittide ikke alt aastal 1968 ja riigi iseseisvudes sai peaministriks sir Seewoosagur Ramgoolam. Tema järgi ongi nimetatud botaanikaaed, lennujaam, haigla, mitmed tänavad jne.

Botaanikaaia rajas Pierre Poivre aga juba aastal 1770.

Pamplemousse botaanikaaed on kuulus oma pika hiiglaslike vesirooside (Victoria amazonica) tiigi poolest.

Lisaks Amazonase Victoriale laidub aias ka vürtse, eebenipuid ja üle 80 palmisordi Kesk-Ameerikast, Aasiast, Aafrikast ja India ookeani saartelt. Mitmed maailma liidrid ja kuningad, sealhulgas Indira Gandhi, on siia puid istutanud.

Zimbabwe presidendi istutatud puu.

Aias on nii kohalikke taimi kui taimeliike kogu maailmast.

Kasvavad puutüvel.

Liaanid.

Baobab.

India lootos.

Mauritiuse lipp.

Botaanikaaed asub Pamplemousse külas, mis jääb pealinnast Port Louisist kirdesse. Kui satute Mauritiusele, soovitan seda külastada. Pamplemousse on tegelikult aga greibipuu (Citrus x paradisi), mis selles piirkonnas kasvab.

Tunnete mu vastu huvi? Ma teie vastu ka!

Külli on jäädvustanud, kuidas ma üritan maru pikki bambuseid pildistada.

Järgmine lugu viib meid India ookeanile lähemale. Vaatame, milline on Flic en Flac ja mis on Pic Pic.

Reisikirja eelmist osa saad lugeda siit:

Miks ma Aafrika savannis sebrat sügasin? 1. osa