Kuni soojad ilmad kestavad ja taimed päris ära õitsenud ei ole, saab oma aianurgast veel teetaimi üles leida ja talveks varuda. Eelmises loos juba mõningaid oma lemmikuid tutvustasin, nüüd lasen aga edasi. Loodan, et oled kasvõi veidigi taimehuviline! Ja fotod ka muidugi, mingile väljanäitusele peab need ju panema.
Kõrvenõges
Seda sa ei oodanud, eks? Aga peatu veidi, enne kui nõgest asud peenrast välja tõmbama! Rahvameditsiinis kasutatakse nõgest põletikuvastase, menstruaalhäireid leevendava ja ainevahetust soodustava toime tõttu. Nõges puhastab ja tugevdab organismi. Nõgese noored võrsed on mineraaliderikkad ja neid kasutatakse toiduks, näiteks juurviljahautistes. Nõgesejahu võib samuti toidule lisada. Pärast kuumutamist taim enam ei kõrveta. Mulle tundub, et kõrvetamine on tervendav, milleks muidu saunas nõgesevihtasid kasutati. Samuti juuakse nõgeseteed, aga sellega peab ettevaatlik olema, sest nõges muudab vere paksuks. Verejooksude puhul on see aga omal kohal. Ja nõgese seemned pidavat potentsi tõstma!
Nõgeselehtede leotisega saab kasta aias taimi. Paljud liblikõielised vajavat kasvades enda kõrvale nõgest, nii et see taim on tegelikult aedniku abiline. Nõgese tõmmisega juuste loputamine pidavat juukseid tugevdama. Nõgesekiust valmistatud särgid aitasid vanasti nõiduse vastu – teate küll neid muinasjutte. Seega kaitseb nõges halva eest ja peletab muuhulgas toast ka kärbseid.
Kui nõges ja võilill on nii väekad ja organismi tugevdavad taimed – siis miks neid viimastel aastatel nii halvas valguses on püütud näidata? Et tühipaljad umbrohud ja niitke maha? Hmmm? Kes ära mõistatab, võib mulle kirjutada.
Nõmm-liivatee ja aed-liivatee ehk tüümian
Liivatee on üks väga tuntud maitse- ja teetaimi, mida kasutatakse ka toitude valmistamisel (pitsad, ühepajatoidud, kastmed jne.). Teed valmistatakse ürdist: lehed ja õied. Aed-liivatee on metsiku nõmm-liivatee “kodustatud” sugulane.
Liivatee on naistetaim, kes aitab menstruatsioonihädade ja maoprobleemide korral, on spasme leevendav ja köhavastane ning soodustavat ka und. Liivatee kaitsvat ka kurjade jõudude vastu. Antiseptiliste omaduste tõttu kasutatud seda vanasti katku vastu ja no on ju seega ka tänapäeval igati päevakohane. Teega või tõmmisega võib loputada ka suud ja silmi.
Nõmm-liivateest võib samuti teha tinktuuri ja määrida sellega valutavaid liigeseid.
Liivatee ilmselt aias umbrohuna ei levi, seda pead ikka olema istutanud või külvanud. Mina märkasin, et minu aias armastasid naabri kassid keset liivatee puhmast oma junnitornikesi püstitada. Ehk asus liivatee põõsas mingis kassidele käidavas kohas, meenutas see lõhn neile midagi või mine tea. Seega ma ei saagi liivateed aiast korjata, üritan teda aknalaual potis elus hoida. Aga võib-olla teil on ükskõiksemad kassid.
Harilik pune
Pune ürt on teada-tuntud pitsade ja pastade maitsetaim. Teda on kerge segi ajada majoraaniga, mis kasvab lõunapoolsemates maades. (Minu arvates pole suurt lugu, kui need sugulased segamini ajada.) Vanasti teati, et pune aitab koguni 90 haiguse vastu. Tuntuimad on ehk seedehäired, põletikud, valud ja köha. Pune tugevdab immuunsüsteemi, parandab und ja on antibakteriaalsete omadustega. Punekimp ukse kohal tõrjub ka kurja eemale.
Ma arvan, et pune ilmub aeda ikka ka kas külvamise või istutamise teel. Kord aga juba juured alla võtnud, “kõnnib” ta aias omatahtsi ringi. Pune õied on väga ilusad ning meelitavad ligi mesilasi ja liblikaid, nii et juba seetõttu võiks ta aias olemas olla.
Punel olevat mingi seos jumalanna Aphroditega. Võib-olla jäi ilujumalannal armatsemise kõrval aega ka taimearetusega tegeleda?
Aasristik
Aasristik on see lillakate õitega ristik. Aasristikust võib teha kompresse haavade ja nahahaiguste korral. Rahvaravis kasutatakse teda põletike ja köha vastu, ta puhastab verd ja kogu organismi. Taim sisaldab mitmeid kasulikke mineraalaineid ja flavonoide. Kuna aasristik sisaldab ka östrogeenidele sarnaseid aineid, siis on ta menopausis naiste hea sõber. Aasristikul olevat ka osteoporoosi vastane toime. Seega üks järjekordseid suurepäraseid teetaimi!
Ka aasristikust võib teha tinktuuri.
Aasristikutki on koduaiast raske leida, aga hea õnne korral võib ju juhtuda. Nelja lehekesega ristikuleht pidavat tooma õnne. Samuti võib teesegudes kasutada valgete õitega ristikut.
Raudrohi
Veel üks umbrohuna välja reklaamitud ravimtaim. Raudrohi on taas põletiku- ja krampidevastane, valuvaigistav ning seedimist korrastav. Taim on hea ka südamele ja köha ning külmetushaiguste puhul. Samuti jälle hea abiline naistehädade korral. Ühe retsepti järgi tehakse menstruatsioonivaevuste korral sellist teed, milles on võrdsetes osades raudrohtu, kortslehte ja melissi. Võib lisada ka kummeli- ja kibuvitsaõisi. (Meliss alandab vähemalt minul üsna tugevalt vererõhku. Ma ei tea, kuidas teiega on. Ka raudrohi võib vererõhku alandada. Samuti soodustab raudrohi vere hüübimist, nii et liiga tihti ei tasu seda teed juua.)
Teeks kasutatakse ainult raudrohu õitsevat osa. Noori lehti võib lisada toidule. Raudrohul on verejooksu (samuti ninaverejooksu) peatav toime ja seetõttu pannakse raudrohu lehti haavadele (puhtaid ja katki muljutud lehti). Nii olevat näiteks juba Trooja sõjas Achilleus päästnud haavatud kuningas Telephuse. Sellet ka nimi Achillea?
Sellesama vere hüübimist soodustava toime tõttu võib raudrohutõmmisega niisutatud marlitampooni hoida hemorroididel. Selle taime tõmmisega võib loputada ka nahka ja juukseid. Ja tõrjuda aias mitmeid taimekahjureid.
Samuti hoidvat raudrohi kurja eemal.
Teeleht, perekond teetaimi
Teeleht kasvab teedel ja radadel, aga enne tema peal tallamist kaalu tema korjamist oma taimekappi. Teelehti on tegelikult mitut sorti, näiteks süstlehine teeleht, suur teeleht, keskmine teeleht ja veel mõned.
Suurt teelehte ja süstlehist teelehte tunneb rahvaravi kui rohtu köha, silma-, kõrva- ja kõhuhädade puhul. Taimed parandavad immuunsust ja puhastavad verd. Taimeteele võib lisada veidi mett. Vanaema tarkus soovitab panna (muljutud) teelehe putukahammustuste, kriimude, põletuste ja haudunud kohtade peale. Just teelehe mahl peatab verejooksu. Mao- ja seedeprobleemide puhul võib abi saada teelehe seemnetest valmistatud keedisest. Taime seemneid võib sisse võtta ka viljatuse puhul.
Noori teeleheõisikuid võib süüa. Neid võib peenestatult lisada maitsevõi sisse ja lehti lisada suppidesse ja salatitesse. Teelehe tõmmisega võib loputada juukseid ja nahka. Võib teha ka silmadele kompresse. Ja kes soovib, võib ikka tinktuuri ka valmistada.
Teelehejuur aitavat palaviku, pea- ja ja hambavalude vastu. Seda võib kanda kaasas ka amuletina. Teelehemahla abil võivat vabaneda nõidusega peale pandud armastusest.
Keskmine teeleht on ümaramate lehtedega, aga tema ravitoime on nõrgem.
Minul on teeleht end hostapeenrasse ära maskeerinud. Sobib sinna väga hästi. Need armsad, kes mulle nii umbes kaks aastat tagasi lahkelt hostasid jagasid, suur-suur tänu teile! Taimed on kõik hea tervise juures, nagu pildilt näha!
Kas vaatasid juba oma muru või heinamaa uudishimulikuma pilguga üle? Leidsid aega teetaimi koguda? Need siin olid minu lemmikud, sind võivad kõnetada veel hoopis mõned teised. Anna mulle ka oma lemmikutest teada! Soovin kõigile teile soojal suvel ka sooja südamega kaaslasi ja palju avastamisrõõmu!
Loo eelmise osa leiad siit: Millised teetaimed võid oma aiast avastada? 1.osa