Palmipuude püha, 2. aprilli, veetsime Loro pargis palmipuude all, et püha ennast õigustaks. Loro park asub Puerto de la Cruzi lähedal, Tenerife põhjarannikul. Kõike ei jõudnud ära vaadata ja pildistada, siin võiks vabalt mitu päeva veeta. Valmistuge nüüd pildiraheks!
Mulle võrkude, trellide ja väikeste basseinide värk ei istu, aga väidetavalt tegeletakse Loro pargis ka looduse kaitsmise, uurimise ja loomade päästmise projektidega. Ehk nii inimesed vähemalt näevad, et peale nende on ka loomad selle ühise ümbritseva kupli all olemas ja kas see trellide ja võrkude mõte on ikka hea …
Loro pargis pühendutakse liikide kaitsmisele ja võideldakse liikide väljasuremise vastu
Nii nad räägivad. Et Loro pargis tegeletakse abi vajavate loomade päästmise, rehabiliteerimise ja vabastamisega. Väidetavalt nad hoolitsevad loomade heaolu, täiskõhu ja tervise eest ning hoiavad neid nii heades tingimustes kui võimalik. Väidetavalt nad toetavad ka teadusuuringuid ja meetmeid ohustatud liikide kaitseks looduslikes ökosüsteemides. Nad olevat investeerinud enam kui 20 miljonit dollarit looduskaitseprojektidesse, mis on peamiselt seotud papagoide ja vaalaliste kaitsega. Seega on ka külastajad pargile olulise tähtsusega.
Meduusid kui kunstiteosed
Mida meduusid võivad tunda klaastorudes pidevalt üles-alla hõljudes … Mina ei teadnudki, et sellised meduusid üldse olemas on ja ma miskipärast arvan, et paljud teie hulgast ka ei ole näinud. Meduusid seevastu on ühetaolisi kahejalgseid näinud sadade kaupa iga päev.
Ei ole praemunad, ikka meduusid on.
Kui tihti te elusaid kalu vaatate?
Erakordne kogemus, et veelinnud ja -loomad on nii lähedal
Pingviinide kodus sadas päris lund. Püütakse luua Antarktika tingimusi. Istu oma klaaskapis ja põrnitse veidrikke teisel pool klaasi.
Järgmises klaaskapis ujusid lunnid.
Delfiinide juuresolek muudab enesetunnet. Seda ei saagi sõnades kirjeldada. Kuigi nende töö tsirkuses on raske, aga nende panus energiatöö tegijatena on hindamatu. See võib puudutada kellegi kahejalgse hinge ja muuta maailmas midagi paremaks. Küllap nad mõistavad seda ise ka.
Need delfiinid olid ühe mehe lendama õpetanud. Pange tähele, foto ülaservas.
Mõõkvaal, orka, nagu ma aru sain, päästeti väiksena ja kuna tema ema ei leitudki, siis ei saadud teda loodusesse tagasi lasta. Lisaks avastati, et ta on kurt. Kui ma sain õigesti aru. Nüüd ta töötab Loro pargis kõigi nende väiksema ajuga kahejalgsetega, demonstreerides neile päevast päeva, et ta oskab kala süüa. Vaal oskab ujuda ja kala süüa, imestage ja plaksutage. Ühtlasi avage oma süda aukartusele, et midagi nii võimsalt suurt on tulnud teiega suhtlema.
Orka on delfiinlaste sugukonda kuuluv suurim vaalaline. Kui näed kedagi nii võimast, kas suudad siis mõelda sellele, kuidas talle nuga sisse lüüa või kuidas teda rahaks vahetada? Või tunned, kuidas maailm peatub ja sulab…
Õnneks on vaaladel ja delfiinidel isiklikud treenerid, kellega aega veeta, nii et nad saavad suhelda ega pea üksinduses konutama. Nende tööpäeva vaadates mu enda elu ei tundunudki enam nii üksluine.
Kui hoolega vaadata, on näha emaleemuri karvadesse klammerduva kahe leemuribeebi peenikesed sabad. Ainuüksi selliste sabade vaatamise pärast ma sõidaks hea meelega otsekohe Madagaskarile.
Valge tiiger ärkas üles. Lõvid magasid sügavalt päevaund.
Ja papagoid. Puuris. Tuvid ja varblased näiteks vabalt.
Täiesti vaba valge lind.
Flamingode kogukond. Üks oli ilmselt päälik, sest nägi hullu vaeva kõigi teiste kamandamisega.
Loro pargis loodetakse, et mida rohkem kahejalgsed teavad loomadest, seda rohkem nad pühenduvad loomade ja ökosüsteemide kaitsmisele ning mõistavad oma tähtsust meie ühise kodu hoidmisel ja kaitsmisel.
Kas seda on liiga palju loota, mida teie arvate?
Loomad hoiavad oma lapsi, kas inimesed on neist saamatumad?
Olen nüüd loomi, linde ja muid tegelasi jälginud ja märganud, et inimlastel tundub ainukesena olevat programm: jookse vanemate juurest ära, usalda võõraid, satu probleemidesse ja saa hukka. Looma- ja linnupojad püüavad vanemate varjus nähtamatuks jääda, isegi delfiinide järglased püsivad mõned aastad tihedalt ema kõrval. Inimlapsed aga, nagu käest lahti või kärust välja lastakse, tormavad ükskõik millises suunas või kelle juurde minema. Mõelge natuke, kellele selline programm kasulik võib olla. Kes oskab seda nähtust seletada, võib jagada.
Tenerife vaatamisväärsuste tutvustamisega jätkan järgmises loos.
Reisikirja eelmine osa asub siin: Mida ühist on Beverly Hillsil ja Tenerifel. 1. osa