Bangkok, Wat Arun ja Wat Traimit

Põhjus, miks ma Bangkokis üldse paadiga Chao Phraya jõele seiklema läksin, oli Wat Arun Ratchawararam ehk Koidutempel. See asus minu Bangkoki kodusest hostelist vaadates jõe vastaskaldal.

Tempel Wat Arun ehk “Koidutempel” Chao Phraya jõe kaldal

Wat tähendabki templit ja Wat Arun Ratchawararam on nime saanud hindude koidujumala Aruna järgi. Tempel asub Chao Phraya jõe läänekaldal ja selle hiilgus paistab kaugele. Selles paigas asus aastatel 1767-1782 kuningas Taksini rajatud Thonburi ja selle pealinn. Aastal 1782 viis kuningas Rama I pealinna jõe teisele kaldale, Rattanakosinisse.

Paadiga sõites on selle templi suursugusust võimatu mitte märgata. Wat Arun on Bangkoki tuntumaid templeid, mida soovitan kindlasti külastada – tõesti kaunis ja vägev.

Täiesti hämmastav, kuidas templi 70 meetri kõrgune torn ehk pagood ehk prang on üleni kaetud värviliste klaasi- ja portselani tükikestega ja kujudega. Seda suurt pagoodi ümbritsevad veel väiksemad tornid ja lisaks on kogu kompleks hoolikalt valvatud paljude müstiliste kujude poolt.

Wat Arun guardian

Templis asuv kuldne Niramitr Buddha kuju olevat valmistatud kuningas Rama II poolt.

Kõrgete astmetega trepist ülespoole ronides sain elamuse ka ronimisest ja linnale avanenud vaatepildist.

Kes ei tahaks sellises muinasjutumajakeses elada? Traditsioonilistes riietes neiud templikompleksis fotosessioonil.

traditsioonilises riietuses Tai neiud

Wat Traimit ja Kuldne Buddha

Tegelikult jäi hommikul veel enne  jõeni jõudmist minu teele Wat Traimit ehk Kuldse Buddha Tempel. See asub Hiinalinna, Yaowarat tänava, alguses, Hua Lamphong rongijaama lähedal. Templis asub suur Kuldse Buddha kuju, mida tailased tunnevad ka kui Phra Buddha Maha Suwana Patimakorn.

See Kuldne Buddha, valmistatud arvatavalt 13.sajandil, olevat pea 200 aastat olnud varaste ja Birma armee eest peidus krohvikihi all. Puhtast kullast valmistatud kuju on 3 meetrit kõrge ja kaalub 5,5 tonni. Kuldne Buddha asub templi neljandal korrusel, sellest korrus allpool on ka muuseum.

Wat Traimit Golden Buddha

Võib-olla jäi tempel Wat Traimit mulle kõige südamelähedasemaks seetõttu, et ma seda Bangkokis kõige esmalt külastasin.  Ehk oli seal aga veel midagi hoomamatut ja kirjeldamatut.

Wat Traimit

Templites viibimine tekitab rahu ja heaolu tunde, nii et veetsin igas neist päris kaua aega. Leidsin niisuguse kodutunde, justkui oleks siiani kusagil võõrsil ringi kolanud.

Tais on budistlikel munkadel traditsioonilised oranžid rüüd ja Stockholmi lennujaamas olid neil isegi oranžid kootud mütsid peas. Taoline müts on ka pildil oleval kujul. Oranž tähistab budismis tarkust, jõudu ja väärikust.

 

Budistlikes templites on nõutav lugupidav suhtumine

Budistlikes templites tuleb kanda viisakat riietust ja kui pikka sarongi kaasas pole, saab seda ka kohapealt laenutada. Kaval mõte on alati suurt õhukest salli kaasas kanda, mida templis endale seelikuks siduda või õlgade ümber panna. Lühikesed seelikud ja paljad õlad ei ole sobivad. Ka kingad tuleb Budade läheduses jalast võtta. Need võib soovi korral küll ka kilekotiga kaasa tassida.

templit valvavad kujud

Mida tähendab Taimaa pealinna nimi

Mõni sõna ka selle linna ajaloost, kus eelnimetatud templid asuvad. Bangkoki ajalugu ulatub tagasi 15.sajandi algusse Ayutthaya aega, mil see oli küla Chao Phraya jõe läänekaldal. Tailased kutsuvad linna lühema nimega Krung Thep (Inglite linn), pikemalt Krung Thep Maha Nakon ja veel pikemalt on linnal 168 tähe pikkune nimi. See on kantud ka Guinnessi rekordite raamatusse kui maailma pikim kohanimi.

Kirjanduse andmetel võib tõlke lühendatult kokku võtta umbes nii: inglite linn, surematute suurlinn, üheksa kalliskivi suurepärane linn, kuninga asukoht, kuningapaleede linn, kehastunud jumalate kodu, mille Vishnukarn ehitas Indra soovil.

Tänaseks on sellest külast saanud hämmastav, väga suur ja põnev linn. Lisaks budistlikele templitele, vanadele majadele, tänapäevastele kõrghoonetele ja tihedale liiklusele on siin ka rohelust ja parke, üheks suurimaks neist Lumphini park peatuse Si Lom lähedal.

Bangkoki liiklus kulgeb aga minu arvates hoopis sujuvamalt kui näiteks Tallinnas või Tartus. Ummikuid pole ehk ka seetõttu, et liiklemine toimub mitmel tasandil. Ja üle sõidutee saab hoopis lihtsamalt kui esmapilgul paistab.

Ja millised on kaubanduskeskused

Templid suletakse päikeseloojangul ja seetõttu sattusin õhtul veel Siami kaubanduskeskuse vist seitsmendale korrusele, toidumaailma. Päriselt, toidumaailma.

Bangkoki miljonite elanike jaoks ehitatud kaubanduskeskused on hiiglaslikud. Jõudsin kiiruga märgata, et Siami kõrval on veel Central World ja MBK Center. Otsustasin neid külastada järgmistel õhtutel. Nagu templites, nii ka kaubanduskeskustes võib veeta tunde, kui mitte terve päeva. Kuuled neist edaspidi.

Teadmiseks kassiarmastajatele, et Siiam on Tai Kuningriigi endine nimetus ja selle järgi on nime saanud ka Siiami kass.

Peale mõningast ekslemist jõudsin heade inimeste abiga lõpuks Siami Skytraini peatusse. Ja olingi hilisõhtuks koos mango ja kookospähkliga oma Bangkoki kodus tagasi.

Mida rõõmsat homne päev võib tuua?

Et teada saada, kuidas ma Bangkokki sattusin, loe ka Taimaa reisikirja esimest osa:

Bangkok ja täitunud unistus