Santa Cruz ja Puerto de la Cruz. 4. osa

Santa Cruz on Tenerife suurem linn ja see tuli uudishimu tõttu ikka üle vaadata, sest muidu oleks jäänud kripeldama. Jõudsime imetleda Palmetumi, saada pettumuse osaliseks ning kiiresti-kiiresti minema sõita. Aga jagan teiega õige salati retsepti, et teie ei peaks mingit jama sööma. Puerto de la Cruz oma botaanikaaia ja värviliste majadega oli vahvam, viin teid sinna ka.

Tenerifel on väga hea bussiliiklus roheliste Titsa bussidega. Los Cristianosest jõudsime mööda kiirteed Santa Cruzi kohale vähem kui tunni ajaga.

Palmetum ehk palmiparadiis

Seni ma uskusin, et palmid on need, mis kasvatavad vastavalt vajadusele kas kookospähkleid ja või datleid. See uskumus lendas nüüd kildudeks. Palmiparadiisis oli esindatud mingi 600 sorti palme, mida ma polnud unes ka näinud. Palmid on mu lemmikud ja andis selles botaanikaaias neid alles imetleda. Erinevad tüved kasvatasid mingeid imevigureid. Ei teagi, kas mõni neist süüa ka kõlbas. Lindudel palmisaaduste vastu erilist huvi ei paistnud olevat, aga võib-olla need polnud need linnud. Ma olen vist juba öelnud, et palmipuud tekitavad minus kodutunde. Rohelistes kookospähklites olev vesi on mu lemmikjook. Las ta olla pealegi läila.

Palmipoku.

Kahjuks ma tegin suure vea ja astusin ameerikapärasesse söögikohta sisse. Lagipähe lajatav päike oli aju juba ära kallerdanud. Tulemuse oleks võinud ette arvata: süüa ei kõlvanud seal midagi. Eks mõnikord võibki soolakott ümber minna, külmkapp tühjaks saada, salat ära kärbatada ja sääsed taldrikule enesetappu teha. Kõike juhtub. Santa Cruzis leidsime kuidagi liiga palju vallutajate jälgi, muu hulgas kobra kujulise hoone, kui õige nurga alt vaadata. Võib-olla on siingi kena vanalinn või midagi taolist, kõike võib olla. Kindel on see, et minul oli siin raske olla. Isegi Palmetumis ei olnud sellist eufooriat nagu mujal saarel.

Kividele joonistatud muusikud.

Õnneks ei olnud kõht tühi ka. Sai natuke jahedas istuda ja ruttu bussiga tagasi, kodust värsket salatit tegema. Kohalikud väikebanaanid, miniananass, avokaado ja muu elus toit.

Santa Cruz viskas meid iga kord, kui sinna jõudsime, kiiresti välja. Õnneks tähendas see, et järgmine buss oli peatuses ootamas. Mina ja suured linnad – me ei ole teineteise jaoks loodud. Terve päeva tulid jutuks ka sisalike ja isevärki elukate teemad, kes inimestega üldse haakuma ei peaks. Mõni päev võibki olla kummaline ja õpetlik, mis näitab seda, mida tavaliselt tähele ei pane. Vingerpuss või kingitus, kuidas nüüd suhtuda. Itsitasin omaette oma maailmale vastu ja tänasin.

Vaadelge teiegi mõnikord enda ümbrust erinevate nurkade alt. Võib olla uudne kogemus.

Salati retsept

Õhtused salatid nägid sellised välja. Ribastage rohelised salatilehed ja hakkige sibul või porru, paprika, kurk, avokaado (soovi korral ka fetajuust ja näiteks tomat), lisage oliivid, maitseained ja veel üht-teist. Kallake oliiviõliga üle.

Puerto de la Cruz Tenerife põhjarannikul

Ühel päeval aprillikuu alguses sõitsime põhjarannikule Puerto de la Cruzi avastama. Puerto de la Cruz ja Porto Cruz, nad oleks tõesti võinud midagi erinevamat välja mõelda, turistil kipub segi minema. Los Cristianosest jälle Titsa bussiga ühte neist Cruzidest ja seejärel teise. Bussiliiklus on saarel hea ja tihe. Võib osta bussikaardi ja lasta sellele raha laadida, aga võib ka bussijuhi käest pileti osta. Ma sain nii aru, et Ten+ kaardile võib kanda päevapileti raha ja sõita nii palju kulub.

Puerto de la Cruzis alustasime kohe botaanikaaiast ja fotograafiast. Selliseid taimi polnud ma ka varem näinud.

La higuera de Lord Howe, Lord Howe’i viigipuu on pärit samanimeliselt, Austraalia lähedal asuvalt saarelt. See puu on kõvasti üle 100 aasta vana ja väga muljetavaldav. Kummalised õhujuured ripuvad puu küljest alla kuni jõuavad maani ja juurduvad ära, muutudes omalaadseteks tugisammasteks.

Kõnni ja imetle.

Punane õis kuulub suurele puule.

Kui pildistad nii hooga, siis võid kogemata oma kaamera mingi taime kohal kellegi teise kaameraga kokku põrutada. Unustad ümbruse ja kõik muu ära.

Fotograafid, hobifotograafid või niisama taimearmastajad, siin on teie paradiis!

Puerto de la Cruzis oli parke veelgi, aga rohkem puid ei suutnud enam vastu võtta, vaatasime vahelduseks üle värvilised linnamajad.

Ja majade huvitavad rõdud.

Väljakul laulis üks vanahärra.

Puerto de la Cruz asub väga mitmetel nn korrustel. Tänavad looklevad üles-alla.

Ookeanivaade on ka.

Õige Aloe Vera on kollaste õitega

Portugalis korjasin Aloe Vera lehti ja ravisin nendega oma kõrbenud nahka. Siis ei teadnudki, et seda kollast löga ei maksagi otse nahale määrida. Liiga vänge. Targem oleks see ära pesta ja ainult läbipaistvat osa määrida. Aga miskit paha ei juhtunud tookord ka. Tenerifel kasvas aaloe parkides ja aedades, kust ei olnud sobilik seda kakkuda.  Ostsin apteegist öko Aloe Vera geeli ja see aitas ka päikesepõletuse vastu väga hästi. Ma alumiiniumi tooteid ei fänna. Kasutan nahal oliivi-, pähkli-, kookose- või mõnd muud söödavat õli ja aaloet.

Sellega pole reis ikka veel lõppenud, tulge varsti uuesti lugema!

Reisikirja eelmised osad asuvad siin:

Mida ühist on Beverly Hillsil ja Tenerifel. 1. osa

Loro park, pingviinid ja delfiinid. 2. osa

Vulkaan El Teide ja Masca küla. 3. osa