Idamaised teraapiad Tui Na ja Shindo lääne maailmas

Shindo varbamassaaz

Idamaised teraapiad mõjutavad lisaks lihastele ja liigestele ka keha energeetilist süsteemi. Teraapiad eemaldavad energia blokeeringud, hoides eluenergia liikumas ja toetades keha isetervendamise võimet. Siin tutvustatakse idamaiseid tervendusviise Tui Na ja Shindo.

Tui Na

Tui Na on iidne, tuhandeid aastaid vana idamaine teraapiavorm. See põhineb Hiina traditsioonilise meditsiini seisukohtadel.  Tui Na mõjutab eluenergia ehk Qi või chi voolu inimkehas, töödeldes keha energiakanaleid ja akupunktuuripunkte.

Tui Na ei mõjuta mitte üksnes lihaseid ja liigeseid, see töötab keha energeetilise süsteemiga sügaval tasandil. Teraapia eemaldab energia blokeeringud ja hoiab Qi liikumas nii energiakanalites kui ka lihastes. Kui elujõud ehk Qi saab kehas vabalt ringelda, on kogu organism kooskõlas, terve. Häired ja haigused tekivad Qi seikumisest ja tasakaalutustest mõnes keha piirkonnas või organis.

Tui Na, nagu teisedki idamaiste teraapiate liigid, aitab probleeme ennetada, mitte ainult põhjusi likvideerida. Inimest samal ajal lõõgastades ja ka energetiseerides, tagab see teraapia füüsilise, mentaalse ja emotsionaalse heaolu.

Tui Na pöörab tähelepanu ka spetsiifilistele probleemidele, näiteks krooniline valu lihastes, liigestes ja skeletisüsteemis. Tui Na  on kasulik lihaspingete vähendamisel, näiteks  õla- ja kaelavöötmes, seljas, kätes ja jalgades.  Teraapia järgselt paraneb vere- ja lümfiringe, tugevneb närvi- ja immuunsüsteem.  Abi  on ka stressiga seotud vaevuste leevendamisel, näiteks  unetus, peavalu,  emotsionaalsed probleemid, madal energiatase,  seedimise ja hingamisega seotud häired.

Vastunäidustusteks on raskekujulised haigused (südame-, aju- ja kopsuhaigused, nakkushaigused ja põletikud, kasvajad, nahahaigused, tuberkuloos), vigastused, haavad, luumurrud. Raseduse ja menstruatsiooni ajal peab samuti olema ettevaatlik.

 

Shindo

Shindo pärineb Jaapanist, olles samuti tuhandeid aastaid vana.  Selle alusel on jaapanlanna Kazuko Kuratomi välja töötanud oma, Kuratomi meetodi. Shindo on massaaži-, venitus- ja lõõgastusharjutuste süsteem.

Idamaised teraapiad vaatlevad inimest kui tervikut, tunnistades, et füüsilised ja emotsionaalsed pinged ning stess võivad inimese tasakaalust välja viia.  Eluenergiat, mille vaba ringlus inimesele tervise tagab, nimetatakse jaapani keeles ki. Ka Shindo põhimõte on, et ki seiskumine tekitab haigusi.

Shindo võtetega saab eluenergia ehk ki  taas tasakaalu viia, lastes sellel keha energiakanalites vabalt voolata. Nii paraneb vere- ja lümfiringe, mille tõttu kiireneb ka jääkainete eemaldamine organismist ja suureneb keha isetervenemise võime.

Inimese pinged saavad maandatud,  taastatakse keha ja meele tasakaal. Lõdvestudes paraneb loomulikult emotsionaalne seisund. Meetod tasakaalustab nii keha energiad kui ka ajupoolkerade koostöö, mis omakorda suurendab loovust ja rõõmu.

Shindo varbamassaaz loob eriti mõnusa lõõgastunud oleku, pühib väsimuse ja ergutab ka immuunsüsteemi.

Shindo venitused on aga suurepärane eneseabi meetod.  Iga venitus tegeleb kahe energiakanali ehk energiameridiaaniga, tasakaalustades neid ja vabastades organismi kuhjunud füüsilisi ja emotsionaalseid pingeid.

Shindo